Imi plac foarte mult ambele telefoane. Mi-a displacut Samsung mereu dintr-o gramada de motive, dar au ajuns intr-un punct in care eu unul consider produsele lor extrem de fiabile. Camera pare superba, au readus Micro SD-ul, telefonul arata bine (cu toate nebuniile imprumutate de la iPhone 6), iar faptul ca e rezistent la apa fara porturi acoperite mi se pare o inovatie in sine. Sper doar ca TouchWiz e mai pus la punct de data asta, ala mi se pare acum singurul aspect unde ar mai fi de lucrat. Nu stiu ce sa spun, eu sunt foarte impresionat. Si G5 e o nebunie totala, abia astept sa vad ce vor face HTC, Google si altii.

Si mi-as dori sa vad ca si Apple face ceva semnificativ anul asta, separat de design nou, procesor nou + un singur port pentru casti si incarcator, care oricat de tare as incerca, nu o pot privi ca pe ceva pozitiv. Mi se pare ciudat sa vad compania care a schimbat telefoanele pentru totdeauna stagnand la modul asta. Singura chestie legata de iOS din ultimii ani pe care am considerat-o revolutionara a fost Touch ID si ulterior Apple Pay. In rest, upgrade-uri cat se poate de mici, baby steps pentru orice + un marketing absolut dement care ii ajuta sa vanda in fiecare prim trimestru cate 75 de milioane de telefoane.

Chiar daca nu cred ca suntem foarte departe de punctul de saturatie in industria asta, sunt unele chestii care inca nu sunt facute cum trebuie. Cum ar fi faptul ca trebuie sa le incarcam zilnic, faptul ca daca le scapam, se fac praf, daca nu ne punem o husa pe ele, se fac ca porcu' intr-o saptamana si alte mici chichite pe care cu timpul, am ajuns sa le acceptam. Chiar si daca vom atinge punctul acela in care telefoanele vor fi perfecte, va fi nevoie de o sclipire de geniu, asumarea unor riscuri majore si resurse uriase pentru ca o companie sa poata face din nou cu smartphone-ul ceea ce a facut Apple in 2007. Parerea mea.