Dupa cateva zile cu Nabu Watch pot zice ca e printre cele mai placute smartwatches incercate, poate chiar cel mai pe placul meu. In primul rand arata bine, daca iti place genul asta de ceas, arata excelent. Apoi, indeplineste cea mai importanta cerinta a unui ceas, iti spune ora fara sa il incarci vreodata. Are doua baterii, una obisnuita de ceas care zic ei ca tine un an, si inca una separata pentru functiile smart. In felul asta, si daca ramai fara baterie ca ai uitat sa il incarci, ceasul va indica ora in continuare.

Pe partea de smart e destul de simplu, e un ecran digital ca pe oricare ceas de genu, pe care poti viziona informatii apasand pe un buton dedicat. Nimic mai simplu. Ce face:

1. Numara pasii facuti
2. Calculeaza distanta parcursa
3. Numarul caloriilor arse
4. Perioada activa in care depui efort
5. Stopwatch
6. Remote control pentru music player

Pentru a trece dintr-o functie in alta, apesi butonul dedicat, e unul singur.

Nu stiu cat de precis e in nimic, nu am avut posibilitatea sa testez in vreun fel inca, unii zic pe net ca e excelent, altii ca e varza. O sa incerc sa testez astea.

Un alt aspect important sunt notificarile. Poti alege ce aplicatii pe langa cele de baza (apeluri, sms, alarma, etc) pot fi afisate pe ecranul asta. Eu am primit notificari din zeci de aplicatii: Facebook, Twitter, whatsapp, Google Now, Google Maps, Mail, etc. Orice iti poate da o notificare in notification center pe telefon, iti poate trimite si pe ceas. Am primit notificari pentru mail-uri, primind si un scurt preview, mesaje din Facebook sau Whatsapp cu persoanele care au scris si o parte din mesaj, update la scorurile meciurilor, etc. Tot ce primesc le telefon primesc si pe ceas. Informatia vine in forma de text care se deruleaza (text scrolling) . Nu poti raspunde la nimic de pe ceas, doar preview partial si atat.

Dupa 3 zile fix de la ultima incarcare aveam inca 68% baterie. Din punctul asta de vedere e excelent. A fost prima incarcare si s-a incarcat de pe la 15‰ la full in vreo 45min de la un port USB 3.0 de la un laptop. Incarcatorul e cu magnet, gen Magsafe de la Apple, se ataseaza usor si cablul e destul de scurt.

La partea de conectivitate nu e excelent. Precum toate ceasurile smart, trebuie sa fie in apropierea telefonului pentru sincronizare. Distanta in medie e de 10-15m de telefon. El inregistreaza in continuare si fara telefon pasii facuti, caloriile, etc, dar pierde conexiunea cu telefonul la distante mai mari. Daca pleci de langa telefon si pierde conexiunea, la intoarcere are nevoie de timp pentru a reface conexiunea, cateva minute. Nu e ideal, dar nu e neaparat deranjant. Cu telefonul in apropiere nu am patit sa se piarda vreodata conexiunea.

Aplicatia cu care vine se numeste Nabu si este aceasi precum pentru bratarile Nabu (am cumparat si o bratara Nabu X) . Este destul de basic si nu mi se pare foarte usor de utilizat sau intuitiva. Ea iti permite insa sa controlezi toate setarile ceasului, incepand cu formatul orei sau a datei, luminozitatea ecranului, aplicatiile care pot trimite notificari si pana la viteza de scroll a textului si alte brizbrizuri micute.

Per total mie imi place si sunt multumit de achizitie. Nu am vrut un ceas smart care sa nu arate a ceas, iar Nabu arata a ceas. Functiile destepte desi nu sunt multe in comparatie cu competitia, sunt destule incat sa nu te faca sa ridici telefonul de pe masa sau sa il scoti din buzunar la fiecare vibratie. Autonomia e si ea excelenta si consider ca e un adevarat chin sa incarci pe langa telefon, tableta si laptop inca un device zilnic.