Razvan, exista doua cazuri dupa parerea mea:

1) Au succes cu prosteala asta, fragmenteaza piata in ultimul hal, jocurile au development mai mare, vor lansa porturi de PC care desi vor arata mai bine per total decat titlurile actuale, optimizarea proasta ne va duce la bug-uri si alte probleme. Ei vor avea de castigat mult prin miscarea asta, iar dupa un timp Sony se va adapta si vor veni cu ceva asemanator. Piata se schimba complet si nu prea mai avem experienta clasica de consola cu lifespan de 10 ani. Adio aia 400$ dati la 10 ani pe hardware si vom incepe cu upgrade-uri la 2-3 ani ca la PC.
2) Fail total, cea ce e foarte probabil avand in vedere cat de putin au vandut in afara US consolele, iar titluri nu au si nici nu au zis ca aduc ceva calumea. Caz in care lumea fie va migra spre PS4 sau PC, fie nu va fi interesata deloc avand deja un PS4 cu exclusive mai numeroase si mai bune. In cazul asta e si mai grav, pentru ca Sony obtine monopol (habar n-am de ce tot visati la Nintendo sa salveze situatia), iar in caz de monopol nu mai fac nici ei mare lucru, calitatea serviciilor scade (PSN, PS+, etc), jocurile exclusive de calitate vin mai rar si per total o ia totul la vale.

Eu inteleg ce zici tu, dar esti putin closed-minded ca nu privesti in perspectiva. Nu vorbim de amplasarea butonului de power in alta parte, ci de niste decizii care pot schimba industria intr-un mod foarte clar. Si nu, n-am zis ca e cea mai importanta chestie din viata noastra, dar e periculoasa directia in care se merge pentru ca noi userii de rand avem de pierdut in ambele cazuri.