Eu cred ca fiecare gluma d-asta ii ajuta sa mai vanda inca 10 milioane de unitati...

Lasand glumele deoparte si eu sunt al naibii de curios de design-ul pe care vor merge cei de la Apple. Nu ma astept la ceva revolutionar, dar sper ca au terminat cu "testele" ala iPhone 6/6S (desi, cu Ive prin zone, sunt slabe sanse)...

Chestia cu renuntarea la jack nu o cred... dar chiar daca se va intampla, va fi probabil aceeasi trecere ca si la Lightning. Or sa urle unii si altii (in special cei care culmea, nu detin un iPhone), dupa care isi vor cumpara un cablu nou, sau un adaptor... si gata. Apple va mai incasa iarasi niste zeci de milioane, si toata lumea va fi fericita!

Sper sa vad AMOLED pe noul i7... cat despre rezolutie, eu unul sunt mai pacifist si sper sa ramana la fel. Bateria in schimb, sa nu mai ramana la fel - sau in fine, poate sa ramana la fel in cazul versiunii Plus, dar la i7 cred ca ar fi cazul sa mai creasca si ei capacitatea... La ce eficienta au ajuns in ziua de azi fotovoltaicele, cine stie... poate vedem chiar niste celule d-astea integrate prin spatele carcasei (emergency only mode?).

Legat de performante, stau atat de bine incat orice plus, oricat de mic ar fi, ar fi arhisuficient (inca sunt in top cu modelul de anul trecut). Dar poate ar fi cazul sa renunte la varianta de 16GB, ca e cam useless in ziua de azi.

Visuri gen memory card extern, usb, hdmi sau mai stiu eu ce... nu e cazul sa ni le mai dorim, ca nu au ce cauta pe ecosistemul lor. Poate doar waterproofing 100%...

Camera, well... e OK si cea de pe 6S Plus, dar macar sa nu mai iasa in afara. Eventual cu un F1.8, ceva?

P.S. Sunt sanse sa aflam ceva pe la conferinta din Martie, sau asteptam iarasi toamna?