iPod Touch nu ruleaza 2 aplicatii simultan, are mai putin RAM, dar asta inseamna doar ca se misca mai greu decat un iPad Pro. Eu inca am un Touch 4G de vreo 4 ani si am pe el Pages, Keynote si iMovie, si desi se misca mai greoi, le ruleaza pe toate fara probleme. Odata cu Air 2 am simtit un boost de putere fata de Air 1, si asa a fost si cu "Pro" asta, dar e doar o chestie sintetica care nu se aplica mereu in viata reala.

Cand zic ca nu e Pro nimic la el ma refer ca iMovie cu care vrei tu sa faci editare video in 4K e o glumita de aplicatie, niciun profesionist nu ar umbla cu asa ceva. E foarte ok pentru o platforma mobila, dar nimic mai mult. Nu neg calitatea ecranului sau porcaria aia de pencil de 100$, spun doar ca altii au venit cu tablete cu rezolutii 4K, i7 si full Windows, in timp ce pentru Apple exista doar piata consumatorilor media si putin office, dar nimic mai mult.

Surface Pro si mai nou Surface Book sunt exclente prin comparatie, poti rula pe ele Photoshop, Premiere, etc, si sunt in varianta full nu ceva simplificat pentru un OS mobil. Daca ar veni Apple cu ceva similar, ruland OSX, optimizat in draci cum fac ei, atunci as vedea o explozie in categoria asta de produse.

Uita-te cum au impins atatea chestii care existau deja la altii. Uita-te la Apple Pay, care exista pe Android cu cel putin 2 ani inainte, dar cand a venit Apple si a impins treaba asta, s-au pus rotile in miscare. Observ ca interesul lor nu este pentru cei care isi doresc device-uri avansate ci doar dispozitive cu care sa consume media, dar parca isi uita originile. Uita-te si la Mac Pro, care are 3 ani si n-a primit niciun upgrade.