2039: nu mai citi printre randuri, te rog (daca poti)! Eu am postat pe baza linkurilor date de tine in care ne anuntai ca PSVR se vinde ca painea calda, ca e stoc epuizat, blah blah blah... Si mergand pe acelasi principiu am dat ca exemple alte produse (si as putea da si mai multe) care desi s-au vandut in draci, au fost un mare fail in final. Prin urmare acesta nu este un bun punct de reper.

Oricum, n-as vrea sa hranesc prea mult troll-ul din tine, mai ales ca nu m-ai gasit bine in target, eu fiind printre cei care asteapta un VR bun de pe vremea cand probabil inca te jucai la gradinita cu plastelina (tin minte ca facusem coada cu prietenii la un virtual boy - dupa 5 minute vedeam in crucis)...

La fel am zis si de la inceput legat de 3D. Am fost entuziasmat dar reticent... si in scurt timp am ajuns sa urasc simularea aceea amarata de 3D, care practic iti pacaleste creierul si ochii. VR-ul trebuie sa fie fix opusul, insa incercand sa iti "ocupe" tot campul vizual, e practic imposibil sa faci asta in 1080p. Cred ca de-abia de la 4K in sus o sa poti sa spui WOW, iar la 8K and above sa spui "Frack, that's so real!". Pentru indies cred ca o sa mearga manusa...

So... pentru a inchide: prima generatie de VR o sa fie "for fun". Nu aruncati prea multi bani pe ea, pentru ca or sa se upgradeze mai rau decat placile video... Daca chiar vreti sa va distrati in VR, luati un Cardboard, sau un VR bazat pe cardboard (exista solutii chiar foarte decente, eu am vreo 3 pe-acasa, cu reglaje destepte, cu lentile bunicele)... si dati maxim 20 de lire pe asa ceva. Cu un smartphone decent (de la iPhone 6S sau Galaxy S7 in sus), e chiar haios/interesant (Androidul sta mai bine la partea de VR decat iOS-ul - unde mai punem si rezolutia mai mare)... si va satisfaceti repede dorinta de VR. Pana nu vor rezolva toate problemele, nu vad pe nimeni capabil sa se joace mai mult de 2-3 ore in VR (pe generatia actuala) fara a cauza dureri de cap/ochi... Iar celor pasibili de crize de epilepsie, le recomand nici sa nu se atinga de asa ceva!