uite ce zic eu c o sa se intample:

politia face dosar intr o saptamana doua cu trei mesaje si un virament bancar si l trimite la bucuresti.

la bucuresti tot ce pot sa faca e sa l caute acasa ori daca adresa de la banca nu se potriveste (de ex. e din alt oras, sta cu chirie) nu l cauta nimeni in gura de sarpe pentru 400 de lei.

in cel mai fericit caz, il gaseste, se duce si el la sectie si da vreo declaratie ca i ai trimis banii pt ca aveai o datorie la el si dosarul se plimba de colo colo un timp. ca sa i faca dosar penal (nu ti imaginezi cat de putin probabil e acest lucru) ar tb sa l inainteze la un judecator cu propunere. unde s ar judeca? s ar judeca in lipsa lui? ce incadrare?

cel mai probabil ar trebui sa l dai in judecata ca sa ti recuperezi banii. el nu se prezinta, ii da amenda si trebuie s o plateasca o data cu impozitul. ori cativa dintre noi ne am intalnit cu el, baiatul n are serviciu, deci nici macar de poprire pe salariu nu se pune problema.

iar daca n ai un cumatru sau unchi avocat, sansa ca unul sa ti ia dosarul fara sa l platesti inainte de proces e 0. ori vine nenea playgames si spune ca n are bani - de unde l obligi sa plateasca? ramai tu cu o nota de achitat la sfarsit.

parerea mea, iti pierzi vremea. poate a plecat la vreo matusa in spania, poate a dat masina peste el, dar tare cred ca o sa torni efort si bani si n o sa ti recuperezi mare lucru la sfarsit.

te as intreba de ce i ai trimis bani in avans dar e tardiv si nu vreau sa fiu gica-contra.


Sent from my iPhone using Tapatalk