Nici Call of Duty: Black Ops 3 nu are nici 60FPS (decat poate ca target), si nici tot timpul 1080p. Check in here: Performance Analysis: Call of Duty: Black Ops 3 • Eurogamer.net.

Tomb Raider se duce si la 30fps: Performance analysis: Tomb Raider Definitive Edition • Eurogamer.net.

Despre restul (gen Fifa) nu ma pronunt... Anyway, cam are dreptate omul... niciunul din jocurile astea nu merg "linistite" in 1080p@60fps. Aproape toate folosesc trucuri (frame drops, res drop, AA drops, quality drops, etc.) pentru a sta in target si a-si pastra fluiditatea.

Toate astea le putea rezolva Sony cu doar un mic upgrade de CPU/GPU din start. Dar cum atunci nu s-a putut... cine stie, poate merita acum, mai ales ca atat 4K-ul cat si VR-ul vor fi anul viitor ceva "mainstream" (parerea mea).

P.S. Eu sincer n-as fi facut upgrade la consola, ci as fi scos un CPU/GPU addon... cum sunt placile video externe pt. laptopuri. Vrei tu neaparat sa joci in 4K? Iti iei jucaria asta addon, o conectezi la acelasi PS4, si ai extra power. Din pacate, nu cred ca e vreuna din console gandita pt. asa ceva, iar pe porturi gen USB 3 e prea mic bandwith-ul pt. asta...