Single post: The New Apple TV

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    The New Apple TV

    Initial am vrut sa continui discutia referitoare la Apple TV pe threadul inceput initial aici, dar m-am gandit un pic si mi-am dat seama ca noul Apple TV se compara cu vechiul Apple TV (merci Apple pentru diversitatea in denumiri) asa cum ai putea compara mere cu pere. Da, e tot o chestie micuta... si da, principiul e cam acelasi: "watch stuff on TV". Dar la naiba, diferenta e de la cer la pamant. Si hai sa exemplificam:

    Pai, in primul rand, la vechiul Apple TV primul lucru pe care ti-l doreai sa-l faci era sa tragi un jailbreak, ceva... pentru ca te simteai extrem de limitat. Well, cu noul Apple TV (si al sau nou tvOS), se schimba cam totul, in primul rand datorita AppleStore-ului si a posibilitatii de a instala jocuri, aplicatii, and so on.

    In al doilea rand, cu noua telecomanda, datorita touch-ului si a giroscop-ului, control-ul iti permite de n ori mai multe functii (inclusiv jocuri care-mi aduc aminte de Nintendo Wii). Initial mi-a displacut un pic noua telecomanda, but hell... now i love it!

    In al treilea rand, Apple a deschis extrem de mult OS-ul si mai toate jocurile accepta si gamepad-uri via Bluetooh... so hell yeah! We have a new console!

    Da, stiu... micutul chip A8 din a 4-a generatie de Apple TV, impreuna cu gpu-ul PowerVR Series 6XT GX6450 si ai sai 2GB RAM, nu par o combinatie impresionanta. Dar sincer, tot ce am pus pe el in 1080p s-a miscat excelent (si ganditi-va ca merge cu un OS la inceput de drumuri)! De exp. eu n-am vazut diferente intre ce am jucat pe Apple TV intre ce am jucat pe nVidia Shield Android TV (sau consola nVidia, pe scurt).

    Avem WiFi standard AC acum, Dolby Digital Plus 7.1... dar din pacate a ramas pe cablu 10/100. Din fericire recupereaza cu spatiul, eu avand versiunea de 64GB.

    Scuze ca apar asa tarziu cu detalii despre noul Apple TV... dar de la lansare a stat in cutia nr. 142 (m-a omorat mutarea asta), si de 2 zile incoace a devenit hub-ul multimedia al casei (in combinatie cu AirPlay-ul, Infuse, VLC, Plex, HBO Go, Netflix & Co. face minuni). N-a crashat niciodata, nu s-a plans la nimic, e inaudibil (no cooler), consuma in jur de 10W si ruleaza orice-i dai fara sa cracneasca! Nu l-am incercat pe 4K, dar nici nu cred ca are HDMI 2.0, so no comment...

    Daca aveti intrebari sau noutati legate de noul Apple TV, let us know!
    Attached Images Attached Images apple-tv-2015.jpg