cosmin1088: ce spui tu mai sus este legat de trecut. Din pacate (sau din fericire) tehnologiile avanseaza mult prea repede. Nu mai e ca in trecut cand developerii asteptau cate o luna sa le raspunda Nindendo la intrebari (ne aducem aminte cu totii ce proces anevoios era, in special pentru ca totul trebuia tradus). Developerii nu mai au ce hardware sa invete pe de rost, pt. ca devkit-urile (ca si consolele) sunt acum x86-uri. Sunt PC-uri pe care publisherii decid ce va fi exclusiv si ce nu. Vremurile se schimba... noi doar putem incerca sa tinem pasul.

Trebuie sa intelegem si punctul lor de vedere comercial. De exp. vor sa vanda mai multe telefoane 4K si mai multe TV-uri 4K. Automat vor si o consola care sa poata 4K (macar pentru movies, tech demos and stuff). Au incercat sa rezolve problema asta cu al lor player 4K. Ia uitati-va cate unitati au vandut... cateva mii? Pai de ce sa nu vanda cateva milioane de PS4K, ce vor aduce un boost la vanzarile de TV-uri 4K. Si inca un boost la vanzarile de filme 4K (sa nu uitam ca Sony e si pe piata de media).

Apoi mai vine si frustrarea aceea de gen "pai cum bai, eu am in mana un device al carui procesor consuma sub 1W si poate reda in 4K la 60fps, si tu ai ditamai consola fixa, alimentata, cu procesor de 100W, si de-abia poti un amarat de 1080p in 30fps?" (desigur, comparam mere cu pere, dar pentru consumatorul de rand am observat ca asa se pune problema, chiar daca eu in continuare nu voi intelege ce mama naibii cauta 4K pe un ecran de 5"). Dar daca ar fi sa raportam evolutia consolelor la cea a mobilelor, ar fi ca si cand ai compara traseul unui melc cu al unui supersonic. Si nu stiu de ce, dar cred ca Nintendo a prins ideea asta, motiv pentru care ii si vad intrand pe piata mobilelor.

Da, e foarte posibil sa para a fi un pas gresit... dar nu uitati ca o sa fie enorma concurenta pe VR, pe 4K... le sufla in ceafa si cei cu SteamOS-ul, Microsoft deja scoate totul si pe PC... Daca nu vor face pasul sunt sanse sa devina asa, un fel de "consola pentru nostalgici". Nu ma refer la 2016... ci incerc sa ma uit la urmatorii 2 ani. La urma urmei pe VR sunt ultimii pe podium (dar ii avantajeaza pretul), pe 4K sunt zero barat (dar pot avea sanse cu noul PS), iar cu exclusivitatile... vor ajunge ca Nintendo, si nu vor mai reusi sa atraga prin doar 2-3 titluri mari pe an. Pe unii... ca eu de exp. de-abia fac fata la atatea nebunii. Majoritatea cumparatorilor insa sunt acei "unii"... eu si alti 2-3 de pe-aici nu mai contam de mult...