Eu nu as miza asa mult pe content video 4K. Unde e, ca eu nu-l vad. Si avem TV-uri 4K de ceva timp. Piata se urneste greu la content 4K (bluray). Iar 4K-ul venit pe stream e o gluma proasta. E asa de compresat ca prefer oricand un 1080p cu bitrate bun. Eu zic ca playstation inseamna gaming. Cate PS4 s-au vandut, 30-35 milioane? Cred ca max 5% ruleaza discuri bluray pe ele.

Cat despre telefoane... O consola e mult mai performanta decat orice smartphone. Un joc pe consola in 1080p la 30fps e mult mai complex decat prastia aia de pay2win rulata in 2K. Mai circulau niste stiri cum ca telefoanele au atins console levels of quality. Sa fim seriosi...Astea prind la publicul neavizat. As da oricand un Galaxy S7 pe un PS3 cand vorbim de jocuri.

Pe partea cu VR-ul eu inca nu ma pronunt. Banii vin din volum, si nu prea vad eu 20-30 milioane de Vive/Rift vandute la preturile alea astronomice. Iar daca nu vinzi hardware destul, nici developerii n-or sa se inghesuie, ca nu au pentru cine. Generatia asta e de test. Tocmai din cauza asta nici nu ma arunc la primul val de VR, exceptand PSVR unde macar am un ecosistem inchis si nu imi fac probleme ca nu-mi va rula cine stie ce joc.