Pentru cei care au volanul T300…
Eu am luat varianta cu volanul Ferrari, acoperit cu alcantara. Totul e ok, desi se spune ca are forta in force feedback mai mica decat T500, este destul de puternica, astfel incat nu trebuie tinut la maxim, pentru ca devine obositor. Nu stiu cum e T500, dar T300 e comparabil cu cel de la Logitech Momo, care daca iti muta biroul prin casa daca tii mai tare de volan.

Intrebarea mea e alta. De fapt intrebarile…
In stanga, pe baza, e un buton "Mode", care schimba culoarea unui LED din rosu in verde si invers. Initial, pe rosu, a mers direct, fara nicio configurare. Cand am comutat pe verde, era totul aiurea, avea numai frana bine configurata, in rest, a trebuit sa configurez manual celelalte comenzi.
In final l-am facut sa fie identic atat pe rosu cat si pe verde.
Sa inteleg ca acel buton "Mode", nu face altceva decat sa comute rapid intre doua configurari ? In functie de preferinte si jocuri ?
Sau este vorba (si) de altceva ?

Am inteles ca deocamdata, jocurile racing, configurate 100% cu acest volan, sunt Dirt Rally, Driveclub, etc, in rest, la Sebastie Loeb si WRC5, volanul isi face treaba de simulare, dar nu in totalitate. Asta am vazut-o in lista scoasa de cei de la Trustmaster. Inca nu am cumparat Dirt Rally, dar daca sunt care au jocurile astea, au vazur/simtit intr-adevar diferente ?
(Am Driveclub, dar fiind diferit de cele gen wrc rally, nu-mi dau seama de diferente.)

"Your racing wheel is Force Feedback-capable on PlayStation®4 with:

- ASSETTO CORSA – PS4

- DiRT RALLY™ – PS4

- DRIVECLUB™ - PS4

- DRIVECLUB™ BIKES - PS4

- FARMING SIMULATOR 15 – PS4

In this game you can use the wheel and the console’s official controller at the same time (to get the most out of all available functions).

No Force Feedback effects in this game, but automatic re-centering of the wheel is enabled through 900° for perfect playability and enhanced realism.

- F1 2015 - PS4

- PROJECT CARS - PS4

- SEBASTIEN LOEB RALLY EVO – PS4

- THE CREW™ - PS4

- THE CREW™ WILD RUN – PS4™

- WRC 5 – PS4

- Many other games coming very soon"