Chiar aveam de gand sa caut un site, un ceva, unde sa gasesc setari, sfaturi in a face setari, la diferite jocuri de gen.
Am gasit acum ceva ani, un site strain in care se ofereau, asa, ca idee, diferite setari pentru masinile din diferite jocuri, pe diferite trasee..Rapoarte in cutia de viteze, suspensii, cauciucuri, reglaje directie, downforce, balance, frane, etc. Erau unii care cred ca efectiv stateau cu zilele la studiat un traseu si dupa ce gaseau setarile cele mai bune, le dadeau acolo. Dar era era PC-urilor si jocurile nu erau chiar ca acum. Parca in voga era Colin McRae, dar nu mai tin minte care din ele.
O sa mai caut, poate mai gasesc asa ceva, totusi de jucat, de acum dupa Paste, ca acum sunt super ocupat.
Mi-am notat setarile tale, o sa le incerc, iti dai seama, sa vad cum ma mulez si eu pe joc.

Apropo, am incercat sa pun acel "opritor", in spatele pedalei de frana. Am incercat sa vad cum merge pe Drive club, dar cred ca trebuia sa fac ceva la reglajul franei, pentru avand pedala cursa mai scurta, nu prea punea frana. Simularea era mai buna, dar imi limita posibilitatea de a frana.
Am inteles gresit cumva, dintr-o sursa straina, cum ca sunt jocuri care isi seteaza singure cursa pedalelor, la primul contact cu volanul ?
Ma refer la faza ca te pune sa apesi pedalele pana la capat si se inregistreaza cursa lor, asa cum isi fixeaza unele gradele de rotatie ale volanului.

Intreb eu ce intreb, dar si cand m-oi apuca de jucat,… wow.
Am strans ani buni de pauza, de cand nu am mai putut rula jocuri mai noi pe PC-ul invechit, tinand si volanul Logitech Momo la conservat. Cred ca acum trebuie sa-l dau. Atat imi pare rau de el, ca arata ca in prima zi.