Quote Originally Posted by G@by View Post
Chiar aveam de gand sa caut un site, un ceva, unde sa gasesc setari, sfaturi in a face setari, la diferite jocuri de gen.
Am gasit acum ceva ani, un site strain in care se ofereau, asa, ca idee, diferite setari pentru masinile din diferite jocuri, pe diferite trasee..Rapoarte in cutia de viteze, suspensii, cauciucuri, reglaje directie, downforce, balance, frane, etc. Erau unii care cred ca efectiv stateau cu zilele la studiat un traseu si dupa ce gaseau setarile cele mai bune, le dadeau acolo. Dar era era PC-urilor si jocurile nu erau chiar ca acum. Parca in voga era Colin McRae, dar nu mai tin minte care din ele.
O sa mai caut, poate mai gasesc asa ceva, totusi de jucat, de acum dupa Paste, ca acum sunt super ocupat.
Mi-am notat setarile tale, o sa le incerc, iti dai seama, sa vad cum ma mulez si eu pe joc.

Apropo, am incercat sa pun acel "opritor", in spatele pedalei de frana. Am incercat sa vad cum merge pe Drive club, dar cred ca trebuia sa fac ceva la reglajul franei, pentru avand pedala cursa mai scurta, nu prea punea frana. Simularea era mai buna, dar imi limita posibilitatea de a frana.
Am inteles gresit cumva, dintr-o sursa straina, cum ca sunt jocuri care isi seteaza singure cursa pedalelor, la primul contact cu volanul ?
Ma refer la faza ca te pune sa apesi pedalele pana la capat si se inregistreaza cursa lor, asa cum isi fixeaza unele gradele de rotatie ale volanului.

Intreb eu ce intreb, dar si cand m-oi apuca de jucat,… wow.
Am strans ani buni de pauza, de cand nu am mai putut rula jocuri mai noi pe PC-ul invechit, tinand si volanul Logitech Momo la conservat. Cred ca acum trebuie sa-l dau. Atat imi pare rau de el, ca arata ca in prima zi.
Dirt Rally - setari volan T300 - Dirt Rally on Console - Page 21 sau poate merg si astea DiRT Rally Racing Wheel Settings | The Xbox Racing Pro

Eu nu am avut timp sa le incerc. La setarile de masini, nu prea pot sa te ajut decat la F1 2015. Acolo le stiu pe de rost, dar in afara de asta nu am jucat niciun alt joc serios, in sensul de campionate online etc asa ca pur simplu le jucam cu setarile de masini standard si trageam cat pot din volan ca sa scot timpuri mai bune.
La Sebastien Loeb Rally Evo, ti-am zis ca am cam pus doar putin mai mult FFB si vibratii, in rest standard si la masini nici nu m-am obosit. La Driveclub nu exista setup-uri si la Project Cars e foarte complicat si mult de testat dar tot acolo pe forum Project Cars cred ca o-sa ai noroc sa gasesti ceva decent.

Legat de pedale, unele jocuri au bug-uri la pedale, gen F1 2015 cand prima oara cand iesi din pit, de abia o atingi si in joc face urat de parca e apasata pana la capat, dar cam orice joc iti da voie sa calibrezi pedalele in setari, care e de recomandat cand ai probleme.

Mai departe cred ca te referi la 'brake-mod' care e bun doar pentru orice joc de cursa in afara de F1. Il poti adjusta in sensul cat de mult mai poti apasa pedala, dar eu cand o folosesc (joc prea mult F1 si de aia nu prea o folosesc) o las sa o pot apasa cat mai mult, dar imi place mai mult decat sa fie fara.

In cazul in care iti place Formula 1, poti lua de la mine de pe youtube setari pentru cam orice circuit (peste 500 de video-uri):

https://www.youtube.com/user/AndreiCodreanu22