Quote Originally Posted by MonkY View Post
Incepand de azi pot sa spun suficient de convingator: nu mai aveti incredere in produsele Eheim! Da, sunt germane... da, or fi de calitate... da, sunt firma serioasa... Degeaba! Sunt la al treilea filtru care subit a inceput sa picure... M-am saturat de inundatii si probleme din cauza unor filtre care costa EXTRAORDINAR de mult. Vorbesc aici de Eheim 2080 si Eheim 2180, filtrele lor de top! Care din n motive lasa sa intre apa in capac... ba incep sa dea pe-afara...

Eu acum nu prea am de ales, totul e gandit in jurul acestor filtre (cu 2 intrari si o iesire)... dar probabil cand voi face un altul de la zero, nu mai vreau sa vad Eheim-uri in bazin! Fluval FX6 va fi probabil alternativa... sau chiar si un JBL e1501 (care vorba aceea, costa cam de 3 ori mai putin decat un Eheim 2180)...

Si colac peste pupaza, in Romania nu se ocupa nimeni de service. Tot ce fac ei este sa trimita produsul in Germania... deci pregatiti-va de un timp de asteptare extrem de mare... timp in care probabil veti achizitiona un filtru temporar.

Therefore... beware of Eheim!
Salut,

De 3 saptamani citesc si ma chinui sa decid ce filtru extern sa folosesc la noul acvariu Juwel Rio 180. Am citit cam tot ce ai scris din 2009 (geniale articolele despre acvariu - ce e el si ce vrea el de la noi... ) si ma hotarisem la un Ehaim professional 4+ 350 cand am citit postul de mai sus. Lovitura de ciocan as spune..... . Sa inteleg ca as face mai bine sa-mi iau un JBL e1501 GL ? Si cu mediile de filtrare ce fac ??? Ca ce e in filtrul asta e cam varza... Folosesc filtre JBL sau ma chinui sa gasesc altceva mai destept (bilele de la Ehaim nu le-am vazut nicaieri de vinzare... ). So, da-mi un sfat te rog ca sunt intr-o ceata completa acum. . PS parca n-as pastra filtrul intern cu care vine acvariul... e destul de mare si ocupa mult spatiu dar daca spui ca e mai bine sa-l las pe ala doar mecanic iar in cel extern sa fac filtrare doar biologica asa o sa fac...