Da, capacul si toate cele de la Juwel sunt foarte OK. Intotdeauna m-a impresionat modul in care sunt lucrate.

Cu ciclarea e chiar bine sa ai mai putina lumina la inceput. Si nu doar pentru ciclare, cat si pentru plante, e bine sa cresti treptat. Giessemann are chiar mai multe profiluri de lumina pt. panourile cu LED... si am observat ca pentru inceput au o linie undeva sub 80% din maxim.

Cat despre tevile de sticla, sunt ceva mai usor de curatat dar nu sunt la fel de maleabile si de usor de manevrat precum cele de la Eheim (care si in varianta modulara tot asa scumpe sunt). In plus, cam stai cu frica sa nu le scapi pe jos, ca deh... din sticla... De murdarit se vor murdari oricum. Avantajul la cele clasice de la Eheim sau JBL este ca prin ele nu prea se vede, nefiind transparente. Oricum nu te agita foarte tare cu ce este in spate... mai ales daca vei avea acvariu plantat - sau vei folosi mopani, lemne, pietre si ascunzi bine totul.

Pesti "saritori" in adevaratul cuvantului nu am nici eu. Insa mai toti cei care ies la suprafata pentru a lua aer (in cazul meu mai toti in afara de ancistrusi), o vor face. Exemplu: cory, hoplo, botia, sae... pana si neonii mai fac d-astea.

Chiar sunt curios ce va iesi... te astept cu poze!