Bravo, Microsoft. Ma bucur ca au de gand sa faca o miscare asemanatoare celor de la Sony, in felul asta nu ii lasa chiar de capul lor. Stiu ca sunt voci care nu sunt de acord cu scaderea ciclului de viata a unei console de la 7-8 ani la 3 ani, dar cred ca situatia s-a schimbat radical, fata de perioada last-gen. Avansul tehnologic, cel putin al placilor video, este atat de rapid incat intotdeauna cineva isi va dori sa-si cumpere o mai multa putere de procesare. Ganditi-va ce se intampla in telefonia mobila. Sunt destui dintre dumneavoastra care cunosc persoane ce isi schimba anual smarphone-ul, il vand anul urmator, mai pun bani diferenta si isi cumpara din nou altul mai bun. Asa se va intampla si in domeniul consolelor. Ciclul de viata de 3 ani, consider ca este unul corect, tot ce ma intereseaza este backward compatibility cu titlurile mai vechi. O sa mi se spuna ca mai bine imi iau un PC. Pai am si PC, pe care il schimb odata la 3-4 ani.
Sunt incantat de ideea ca nu vom mai sta 7-8 ani ca sa platim pe un joc de consola cu 100 lei mai mult decat varianta de PC, iar acesta sa fie jucabil la sub 30 fps si rezolutie 720-900p. Stiu ca vor fi si discutii in contradictoriu dar eu unul, sunt incantat.

Last Edit :

@AndreiRobert6 > Nu cred ca vom vedea noile console la acest pret, cel mult 500 $ (sau 500 euro).