Din pacate acest thread cu stirea devine (ca si pe neogaf sau restul forumurilor) un "console vs pc''.
Dar nu este chiar asa, parerea mea e ca alegerea platformei de gaming tine de gust. Asa cum exista cumparatori de Ios vs Android, BMW vs Mercedes, asa va deveni si console versus pc.
Nu contest ca un PC bine configurat nu va rula jocurile la rezolutii si detalii mai mari, asa cum nu contest ca un PC pe langa gaming poate fi si util (mail, Office, filme, etc...). Nu contest ca joaca pe PC nu poate fi confortabila datorita Windows Store, Steam, adaptoarelor pentru controllere, etc.
Dar cine va prefera "simplitatea" unei console isi va schimba modelul (a se intelege ca va face upgrade la hardware-ul consolei) din 3-4 in 3-4 ani, la fel cum multi isi schimba telefoanele mobile.
Cine nu va prefera asta solutii exista si vor exista in continuare. Spre exemplu eu am mers dupa X360 pe One doar pentru prietenii de pe LIVE si atat. PS4 avea exclusive mult mai multe, era mai performanta si avea un potential de fan-base mai mare. Dar uite....am ramas pentru prieteni. Daca vreau putere de procesare mai mare, sau posibilitatea de conectare la Oculus Rift sau playback de filme 4k atunci voi face trecerea si la noua consola Xbox. Daca nu raman pe X1 si PS4 actuale si gata.