chris diaz: e un pic eronat. Citisem si eu stirea pe Kotaku si ei nu au spus absolut nicaieri de 6 Terraflops sau alte cifre de genul asta. Daca te uiti in articol o sa vezi ca de fapt e un addendum din partea celor de la Polygon: Sources: Smaller Xbox One Coming This Year, More Powerful Xbox One In 2017 [UPDATE].
UPDATE (4:41pm) - In an article this afternoon, Polygon corroborated many of the details we reported as well as one that we didn’t: Microsoft is aiming to get Scorpio running at 6 teraflops, which we’ve also heard from one source. (5-6 is what we heard.) Sources have insisted that Scorpio’s exact specs have not yet been finalized, though.
E un pic ciudat, pentru ca ei vorbesc de aceleasi surse... dar care ale naibii surse doar celor de la Polygon le-au spus ceva extra... in rest toti stiu acelasi lucru precum cei de la Kotaku. Mie imi suna asa un pic a "bogus"... mai ales ca nici macar nu risca cineva sa spuna ca "scoate 6 teraflops" ci spune ceva de genul "The current performance target for Microsoft's Scorpio is approximately 6 teraflops". Ceea ce din punctul meu de vedere e diferenta dintre "ce pot" si "ce as vrea sa pot".

Acum, nu zic ca n-o fi un sambure de adevar... si oricum sunt sigur ca Microsoft lucreaza la urmatorul Xbox din clipa in care a scos pe piata Xbox One-ul (poate chiar mai devreme)... Insa in acest moment eu cred ca e doar inflamarea spiritelor dinaintea E3-ului. Aproape in fiecare an am avut parte de "bombe" si de cele mai multe ori a iesit un FASSSS.

P.S. O comparatie de dragul comparatiei: daca GTX 1080 lansat anul acesta scoate deja 8.2TFLOPS iar noul Xbox din 2017 va avea (ca target) 5-6TFLOPS, sa inteleg ca la anul iarasi incepe "dansul" cu "ne pare rau, dar in jocul X in 4K nu putem decat 20-25FPS?". Stiu, compar mere cu pere... la urma urmei un GTX 1080 este 600$, si probabil noul Xbox va fi mai putin de atat. Dar nah, just for the fun of it...