Ce e clar, raportat la generatia anterioara de console, e faptul ca Microsoft nu mai sunt dispusi sa isi asume riscuri. Daca in 2005 vindeau un X360 cu 600$ si ieseau in pierdere cu 400$, din 2013 incoace vand un X1 cu 400$ si ies in profit. Singurul mod prin care o consola poate avea un ciclu de viata de 7-8 ani e sa aiba aceeasi abordare ca la X360. N-are sens sa vorbim de piata de PC-uri, unde atat Nvidia cat si AMD au revizii majore o data la 18-21 luni, asta s-a intamplat intotdeauna.

Mi-as dori sa vad un nou Xbox cu un pret de 600-700$. Acolo e clar hardware mai puternic si nu e nevoie ca in 2019 sa actualizeze din nou consola. Chiar daca ar avea un cost de productie de 1000$/unitate. Oricum, si-ar scoate banii din Gold si din jocuri si clar ar deveni mai ieftin de produs consola dupa vreo 3-4 ani. Chiar nu mi s-ar parea exagerat sa dai undeva la 2500-3000 de lei pe consola, in conditiile in care 200-250 de lei e numai online-ul, ca sa nu mai vorbesc de pretul jocurilor.

Stiu ca multora le place ca isi pot cumpara un Xbox acum cu 1500 de lei, dar o consola mai scumpa cu hardware mai bun ar tine mai multi ani.