Quote Originally Posted by Encman View Post
De-acord Monky, ar fi fost mai bine sa nu aiba toti aceleasi producator de chip-uri.. dar pe de alta parte ma bucur pentru ceea ce a reusit AMD cu aceasta noua tehnologie. NVIDIA nu a miscat mai nimic.. cu exceptia unui Pascal pe steroizi (care nu are nicio treaba cu tot ceea ce inseamna console), dar deja intram in alta discutie.

Tocmai asta e faza, ca noi vorbim in continuare de hardware, cand daca ma intrebati pe mine, o buna parte din corporatiile din domeniu au inteles ca viitorul este software, iar hardware nu reprezinta nimic altceva decat facilitator pentru software (sau vandut la pachet cumva cu solutii software, sau parte integranta a unei tranzactii contractuale, tip abonament).
Marja de profit pe hardware (one time transation) este foarte mica.. (spre desebire de software).

Am mentionat ceva similar si pe thread-ul PS4K. Bataia pestelui este pe abonamente, jocuri, cloud, totul software..
AMD nu a facut nimic altceva sa se zbata si sa vina cu o solutie hardware eficienta, potenta si ieftina ce sustine nevoile "astora", spre deosebire de NVIDIA care a fost exact ca vulpea si strugurii acri.
Eh, au incheiat un parteneriat cu Samsung pentru a trece la 14 nm si FinFet, apoi vor trece la 10 nm, asta le asigura procesoare mai mici, mai reci, mai eficiente energetic, mai performante. Pe de alta parte si nVidia a stagnat oarecum in ultima perioada, nici nu au mai avut tangenta cu piata consolelor.
Fosta generatie a avut procesoarele made by IBM daca imi aduc aminte bine, si iar daca imi aduc aminte bine Cell-ul a creat mai probleme la inceput creatorilor de jocuri.