Interesant, vorbeste frumos domnu' Spencer, pentru asta e platit, dar nu pare un "empty suit", da impresia ca vorbeste sincer uneori.

In sfarsit, nu prea aveam nelamuriri.. dar a mai dat niste "detalii", ce mi-a prins mie "ochiul" a fost asta:
We went all the way to, we had the spec in front of us, should we ship something that's less than Scorpio this year, but in truth you can't do a true 4K console this year. And I just didn't think anything between what is effectively a 1080p console and the 4K console, like, from a consumer television standpoint there's nothing in the middle. So let's go focus on 4K and next year was the right year to do that.
Domnu' Spencer a zis el ce-a zis, dar nu stiu cat depinde de ei (M$) si cat depinde de AMD (s-ar putea sa fie totul la mana lor, cat de repede pot livra).
Totodata nu pot sa nu ma intreb daca nu cumva asta se potriveste si cu patura pe tambal a lui $ony in ceea ce priveste NEO.
Ce nu am mentionat in posturile anterioare (in continuare cred ca NEO va veni in aceasta toamna, la timp pentru PSVR) nu inteleg cum o versiune (chair si castrata) a lui RX 480X ar putea scoate (conform leaked info) ~4teraflops, cand varianta discrete, fara implementare custom este pe la 5.5teraflops.
Pe de alta parte cifra asta de 5.5 e mai apropiata de 6teraflops (conform specs Scorpio) dar tot nu e 6. Sa avem cumva o varianta castrata a unui RX 490? (eu tot astept anuntul cu privire la chip-ul asta).
Nu prea se pupa ceva.. doar daca $ony nu a vrut cumva sa mearga initial pe un RX 470? (nu avem specs insa) pentru acest NEO/refresh, si intre timp M$ a ridicat stacheta Mda, speculatii, oricum, interesant de urmarit.