Eu o vad mult mai simpla treaba. La fel cum pana acum aveau X360 si X1 la preturi diferite, apoi X1 si Elite-ul ala cu SSHD si controllerul ala smecher asa vor si la anul ce vine.

Doar ca au schimbat un pic reteta deoarece vor/intentionat, sa ia fata lui Sony, care in acest moment se indreapta spre 50 de milioane de console vandute. Si cum reteta Sony de la lansarea PS4 a fost buna (more power / just games), merg si ei in aceasi directie, dar fac un pas mare in fata ajutati de AMD, care cauta sa faca bani cat de mult poate din vanzarea care producatorii de console, ca spre ceilalti e dominat de Intel & nVidia.

Schema asta merge si la telefoane de minune, an de an vedem telefoane cu mult mai multe nuclee, la frecvente cat mai mari (citisem de 2,4 GHz pe un octacore mobil god dammit...) si 6-8 Gb Ram (god dammit again....). Eu cand ma uit la desktopul meu cu Core Duo si 3 Gb Ram ma bufneste plansul

Also specificatiile partiale (neconfirmate de Phil cu toate ca a fost intrebat direct in interviu) dau 12 Gb GDDR5 ca memorie standard pe Scorpio. Posibil ajutata de un octa-core cu frecventa mare si noile GPU-uri de la AMD care ar putea avea chiar 60 CU. Asociate cu un SSHD rapid si niste developeri seriosi...ar fi wow! Pretul la lansare nu-l vad mai mic de 599$ pentru Premium console, ba chiar si mai mare. Dar cu siguranta va avea cumparatori!