Am spus-o si pe pagina trecuta (nu am dezvoltat insa), este interesant ce face M$ cu "gaming ecosystem" asta a lor, au fost inspirati.
Pana la urma cine nu ar vrea sa se poata juca oriunde, oricum, jocul lui preferat.
Da, pe generatia actuala am cumparat doar PS4, in mare parte datorita jocurilor exclusive.. dar asta nu inseamna ca nu mi-ar fi placut sa le joc si pe laptopul meu cand sunt in "deplasare", sau pe 360-ul "parcat" la parinti, sau pe telefonul femeii cand astept prin magazine (al meu este Windows Phone )

Este o solutie pentru limitarea hardware reprezentata de cutiutele astea care mai de care mai variate, dar care "stiu" cat stiu.. mai zicea aici cineva pe forum (imi pare rau ca nu imi aduc aminte cine) o sa ajungem chiar sa ne dorim abonamente lunare pentru gaming, si sa nu ne mai batem capul cu atatea device-uri si platforme..
Faza amuzanta este ca business model-ul dorit de "baieti" este tocmai asta, sa te prinda de client cu abonamente jocuri/support/online shop/cloud/digital.. totul software, costuri reduse masiv, predictibilitate, exact ce isi doreste o companie/corporatie in acest domeniu.

In sfarsit, ce nu imi place in schimb este legat de cross-play in MP.
Co-Op, nu e mare bai, cross-save este binevenit.. dar x-play, nu stiu ce sa zic. Mi-aduc aminte cum a fost in Destiny (pana nu demult, nu mai joc de ceva vreme) ce diferenta facea in MP un XIM+KB+mouse, vs amaratul CU COntroller.

Oricum, schema cu "ecosystem" asta o sa afecteze destul de mult tot ce inseamna Steam/Machines, piata de PCuri. Nu stiu cat de mult va da in $ony/PS.. Nintendo. Sper insa ca odata cu chestia asta si $ony sa ofera MACAR forward compatibility. Dar ce fac ei atunci cu PScioaravopsitabackwardscompatibledarnupreaNOW? Oh stiu, sa faca un singur abonament, la comun cu PS Minus si sa ne lase, ca nu mai stiu de unde sa stoarca bani.
Au mare noroc cu jocurile alea "de casa" ale lor..