Quote Originally Posted by flightcrank View Post
Dacă Naughty Dog poate,restul de ce nu?

Trimis de pe al meu E2303 folosind Tapatalk
Fiindca Naughty Dog nu scot jocuri multiplatform, care sa necesite o mai atenta optimizare, astfel incat, intre varianta de PS4 si varianta de Xbox One sa nu fie diferente covarsitoare. Din pacate, la jocurile multiplatform, cei mai oropsiti de soarta sunt jucatorii de PC, care in multe cazuri au fost trasi in jos ca nivel calitativ (vezi Watch Dogs si alte cazuri), pentru ca varianta de PC sa nu depaseasca prea mult variantele de console.
Insa acum, dupa aproape 3 ani, producatorii de jocuri nu isi mai permit ca sa scoate variante de PC la acelasi nivel calitativ cu cele de consola, iar un exemplu ar fi jocul Doom, pe care l-am achizitionat digital pentru PC, iar pe Ultra bate de departe versiunile PS4 si Xbox One, atat calitativ cat si ca framerate.
Daca acum consolele sunt depasite rau de tot, imaginati-va cum va fi peste 2 ani, 720p si sub 30 fps. De ce sa stau 5 ani cu o vechitura si sa dau 259 lei pe un joc de vechitura ? Aduceti-va aminte de Call Of Duty Black Ops 3, variantele PS3 si Xbox 360, care costau 259 lei, desi erau ciuntite rau grafic si nu dispuneau de campania singleplayer.
Ar mai fi ca avantaj de luat in calcul si faptul ca iti cumperi consola, trec cei 3 ani si moare, evident dupa trecerea garantiei. In loc de acelasi produs invechit, ai parte de unul net superior, ca performanta si suport de stocare. Eu vad ca pe un avantaj major schimbarea ciclului de viata o data la 3-4 ani, fiindca din 2010 incoace am schimbat 3 console ps3 (un phat de 80 gb, un slim de 320 gb si un superslim de 500 gb).