Treaba cu PES este la fel in fiecare an, din pacate. Se anunta (nu cu surle si trambite, pentru ca ei au un fel de marketing mai...ciudat; inexistent, as putea spune) un nou joc, care este in sfarsit un simulator adevarat, care seamana foarte mult cu PES 5 sau 6, un fel de urmas spiritual. Au avut si ei o perioada de glorie cand FIFA era o cazatura si ei rupeau norma si toti se raporteaza la ea.Problema este ca ei aduc cate putin in fiecare an, cu taraita. Nu aduc un produs final care sa se ridice la nivelul asteptarilor. Imbunatatesc pe ici, pe colo si aia e. Pentru cei care joaca PES din timpuri uitate, problema licentelor este ultima pe lista.

Am jucat si eu demo-ul, are momente si momente:
-Portarii uneori par ca scot tot, alteori gresesc flagrant. Asa este si in curtea vecinului, e greu de programat treaba asta, se pare.
-Jucatorii arata bine, dar atmosfera lipseste cu desavarsire, ca in fiecare an. FIFA rupe norma aici. Daca nici ei nu au facut atmosfera care sa iti ia ochii, nu stiu cine a facut.
-Tackling-ul prin alunecare este divin, ca in fiecare an. In FIFA e degeaba ca nu te rasplateste cu nimic, mingea nu ramane la tine, doar in rare cazuri.
-Suturile parca sunt total aleatorii.
-Se dau super usor faulturi si cartonase.
-Iar nu s-a rezolvat vechea meteahna cand vine vorba de lasat legea avantajului la faulturi si sa nu se fluiere la offside. Nici nu ating mingea si el fluiera. Rupe mult din imersiune si flow.
-Exista destul de mult "randomness", ca sa zic asa, cand vine vorba de actiunile de atac, ceea ce poate duce la situatii nepravazute si trasee de atac mai diferite. Parca nu par asa, batatorite, cum e in FIFA cand stii deja cam din ce unghiuri intra un sut si cum sa te pozitionezi. Nu este neaparat un lucru rau.


Cam atat imi vine acum in minte. Eu oricum mi-am cam pierdut speranta cu ei. Nu am asteptari si asta o sa ma ajute sa nu fiu dezamagit in fiecare an de iteratiile lor. Cand vor scoate ceva cu adevarat bun, surpriza va fi cu atat mai mare. Insa pentru cei care vor o schimbare de aer, merge jucat asa de trecerea timpului.