Nu stiu daca e adevarat ce ziceti voi cu Demo mai slab decat jocul full, pentru ca nu imi amintesc cum era Demo-ul de la 16, dar mie mi se pare mai slab PES 2017 decat 2016. Am jucat 3 meciuri, si parca a revenit la unele probleme din 2015. Daca in 2015 se dadea fault la orice, cartonase incontinuu, in 2016 s-a rezolvat problema. Acum insa iar e jale, intri putin mai tare, si nu prin alunecare, fault. Intri prin alunecare la jucator, galben direct fara discutii. Jocul e o idee mai rapid parca, adversarul nu se mai balbaie in aparare, dar se balbaie jucatorii mei care nu se mai demarca asa cum o fac in 2016.

O problema nerezolvata din 2016 sunt unii jucatori pe care aproape ca nu ii poti deposeda, face sa greseasca, presa, etc. Scapa de absolut fiecare data, iar asta se intampla si in 2016, cand Ronaldo lua mingea la mijlocul terenului si mergea singur si dadea gol. E inacceptabil asa ceva. Si poti doar sa faultezi ca sa faci jucatorul sa piarda posesia, dar uite ca in 2017 se da galben din nou la orice prostioara micuta.

Ce nu inteleg eu, e de ce nu vin si ei cu un Demo cum trebuie? Adica la naiba, asta trebuie sa te convinga sa cumperi jocul, nu sa fugi de el. Micile cutscenes lipsesc complet fata de 2016 full, comentatorii care oricum erau varza, lipsesc si ei, tribunele nu se aud deloc, etc. De ce sa scoti un astfel de demo si sa lasi o prima impresie atat de urata?

Gameplay-ul e in continuare neschimbat, iar fata de Fifa e un lucru bun. Am jucat peste 100 de meciuri in 2016 si m-am obisnuit cu el, iar anul asta vad schimbari minore, dar din nou, unele probleme care influenteaza jocul raman. In continuare Griezmann sare mai bine la cap decat Pique, Torres inca alearga ca la 20 de ani, chestii de genul asta care te scot din atmosfera jocului.

Eu cred ca cea mai buna solutie e in continuare, daca vrei sa joci un joc de fotbal pentru distractie, ocazional si nu competitii serioase de multiplayer si alte alea, sa mergi un an cu Fifa, un an cu PES. In felul asta variezi gameplay-ul anual si observi mai usor diferentele intre cele doua serii. Nu am jucat Fifa 16 deloc, doar PES 2016, iar din cauza asta sunt convins ca Fifa 17 va fi mai diferit pentru mine decat PES 2017.