Lasand pretul deoparte, e suficient sa ne uitam la specificatii ca sa intelegem ca de vina e un singur lucru: Android-ul! Optimizarea Apple e singurul lucru care poate explica de ce un hardware atat de "jalnic" bate ceva de x ori mai potent. Nu de alta, dar sa vezi un quad core la 2,15Ghz cu 6GB RAM cum si-o fura de la un dual core la 1.84Ghz cu doar 2GB RAM, e un pic jenant... Sa nu mai vorbim de optimizarea bateriei. 3000mAh pe OnePlus3 cu o medie de 66h fata de 2750mAh cu o medie de 85h.

Prin urmare, ramane intrebarea: la ce naiba mai pui 6GB RAM cand oricum se misca mai prost decat concurenta cu 2GB, si nu mai bine investesti tu in optimizare, in tweak-uri care sa-ti ofere un mic avantaj, ceva? Ca baterie removable nu ai, microSD slot-ul a murit si el...

Presupun ca un astfel de telefon merita doar daca arunci un ochi in lumea Android si te uiti prin prisma pretului... otherwise, mai pune un ban deoparte and get an iPhone! Parerea mea, care m-am cam saturat de clientii cu "Auzi, am si eu un telefon cu Android. Nu mi-l devirusezi si mie?"