Exista doua raspunsuri la intrebarea asta:
Mare parte din cei care colectioneaza o fac din snobism. Si mai e si partea cealalta, mai mica la numar, care colectioneaza strict din placerea de a juca de mai multe ori acelasi joc, in formatul sau initial. Am preferat ce CUMPAR sa si JOC, nu sa le tin aiurea ca sa aiba ce creiona copiii sau ca sa dau nevestei motiv sa-mi dea cu tigaia in cap ! Am boala pe cei care cumpara aiurea si tin piata blocata (facand automat sa creasca si pretul la un anumit titlu) cand poate vreun om plange sa joace jocul respectiv. Da, poate mie mi se pare o porcarie titlul in cauza, dar poate omul ala are ceva amintiri legate de el si vrea sa-l rejoace cu placere. N-am fost "hoarder" , asa ca n-am tinut decat jocuri care m-au marcat atunci cand eram pusti si care le joc repetat si acum. Mai ales, ca la vremea lor, nu le-am avut in posesie, n-am avut neamuri care sa fie plecate "peste" si nici prieteni cu parinti "importanti". Asa ca daca nu-mi place un titlu il dau mai departe ca sa se poata bucura si altul de el. Mai ales cand lumea nu pricepe ca Ebay-ul nu e a doua venire a Mesiei pe Pamant, iar titlurile vandute pe piata romaneasca au pret occidental, desi buzunarul e romanesc. Preturile trebuie adaptate economiei tarii respective. Altfel se cheama bisnita.
Asadar, ce am hotarat sa pastrez, am pastrat deoarece sunt utilizate frecvent si merge o ratoiala nostalgica cu amicii la o bere, in timp ce nevestele discuta intre ele. Ne aducem aminte cu placere, ca am fost si noi copii candva si e haios sa vezi 6 barbosi carunti care rup butoanele la vreun Streets Of Rage sau Battletoads.