Nu te supara @Chris Diaz, dar nu e cazul de jigniri (chiar si atunci cand sunt transmise prin cuvinte cu subinteles).

Colegii iti spuneau ca argumentul tau cu "jocurile pe PC sunt mult mai ieftine" pica din moment ce jocurile de consola au de multe ori preturi asemanatoare sau chiar mai mici decat cele pe PC.
Plus mai intervine si piata SH (spre deosebire de PC) unde poti scapa de jocurile pe care nu le mai joci. Nici nu-ti imaginezi cati ar recurge la schimburi/vanzari daca ar permite de exemplu si Valve asta pe platforma Steam. Eu, de exemplu, am cel putin 50 de jocuri pe Steam pe care le-am jucat o data si ori nu mai am timp sa le reiau, ori nu vreau. Si stau pur si simplu acolo degeaba, acumuland praf virtual.
Pe PC nici macar la jocurile in format fizic nu mai merge schimbul/vanzarea, fiindca toate (sau aproape toate) cer si activarea online. S-au dus vremurile de alta data cand bagai CD-ul/DVD-ul, instalai jocul, foloseai CD key-ul din cutie si gata te puteai juca. Dupa care puteai sa vinzi jocul sau sa-l dai altcuiva daca nu-l mai doreai.