Am jucat aseara cam 2 ore. Impresii:
  • Povestea si prezentarea povestii sunt misto. Prima misiune e deseori intrerupta de interviuri, cutscenes, real footage si gameplay care arata cum s-a ajuns acolo, explicand diverse detalii a misiunii principale in care esti in prezent. Pentru prezentarea povestii, are nota 10 de la mine.
  • Gameplay-ul overall e decent. Nu impresioneaza cu nimic mecanicile sau level designul, dar reuseste sa fie bun prin prisma povestii cinematice. Pentru gameplay merita 7-8
  • Controlul functioneaza. Atat pot zice despre el bun. Movementul personajului scartaie putin, poate din cauza animatiilor. Cover systemul e ok. Shootingul e ok. Dar parca toate la un loc imi dau senzatia unui joc categoria B. Nota 7-8
  • Driving-ul si controlul la masini: nu e rau, e ok, doar ca va fi ceva subiectiv de la jucator la jucator. Cand virezi, intri intr-un fel de drift cu scartait de roti, acompaniat de o inclinare a masinii si o rotatie a camerei, care vrea sa contribuie la aspectul cinematic al jocului. E interesant si mai bine realizat decat in alte jocuri care foloseau aceasta tehnica. Drivingul pe drum drept e f responsive. Am ramas surprins de multe ori ca am reusit sa ma strecor "milimetric" printre masini, cu manevre scurte de stanga sau dreapta, acceleratie sau frana. Masina chiar face ce vreau eu sa faca, dupa cum apas butoanele. Nu am incercat modul realist de condus insa, dar pentru modul default are nota 8 la driving gameplay si nota 9 la controale
  • Am lasat la sfarsit partea cea mai proasta. Grafica. Grafica e ff spalacita cand conduci prin oras. Tot ce e mai departe de 10 metri de tine devine f sters, low res, low poly, low orice. In unele momente ale zilei sau in unele zone ale hartii, aproape totul se contopeste intr-o pata blurata din doua culori. Mi se pare ca are grafica mai proasta chiar si decat jocurile old gen. In schimb, cand esti pe jos cu personajul si faci misiuni prin cladiri sau chiar si pe strazi, grafica devine mai acceptabila. Cateva efecte de iluminare ii dau senzatia de fotorealism, desi cheap. Pt grafica dau nota 6 la oras si 7 la restul. Mentionez ca joc pe PS4.