Tudy, tu vad ca esti foarte strofocat cand iti arata cineva partile negative (printre cele pozitive) ale device-ului care iti place. Asta desi faci acelasi lucru si tu la adresa altora si te miri daca se stresseaza cineva. Diferenta e ca eu (sau altii) nu te-am jignit, asa ca te rog sa-ti tii parerile despre mine deoparte si ramai la a-ti lauda produsul si a ura orice altceva. Nu, nu sunt nici plictisit si cred ca nici dezinformat... sau poate sunt, hell if i know anymore...

Daca tot vorbim despre dezinformare, iti recomand sa cauti un manual de electronica si poate asa vei intelege diferenta dintre a face fast charge (actually quick charge ajuns la versiunea 3.0) cu 2.1Ah la 5V (asa cum dealtfel are si Apple chargere, precum multi altii), si alta este sa pompezi cu peste 2Ah la 9V... ba mai mult, INOV-ul din Quick Charge 3 se pare ca are si o optiune de 20V, ceea ce e pur si simplu INSANE! Daca ai fi detinut macar un singur charger profesional, ai fi vazut ca pt. orice baterie rechargeable nu va sari de 0.5Ah si 1Ah, iar cutt-of-ul va fi la maxim 4.2V (±0.05V). Asta daca nu vrei sa-ti explodeze un 26650 sau un 32650 in fata... si acolo vorbim de IMR-uri sau acumulatori cu fast discharge (upto 35A), nu jucarii precum cele din smartphone-uri. Unii inteleg care este limita fizica a celulelor actuale, iar altii nu.

Normal ca pana acum nu au explodat, pentru ca renumitul Quick Charge e o chestie relativ noua (marca Qualcomm) si o regasesti doar pe Snapdragoane mai noi (de exp. QC 3.0 nu e decat pe Snapdragon 820, 620, 618, 617 si 430). Iar alti producatori au decis sa nu sara calul... si au Quick Charge dar setat cu masura. Vad ca Google in loc sa tina cont de ce s-a intamplat cu Note 7, vine si se lauda cu aceeasi viteza de Quick Charge, de unde nu pot decat sa presupun ca si ei pompeaza la fel - n-am de unde sa stiu pana nu testeaza cineva. Ma indoiesc ca bateriile celor de la Google (errm HTC) folosesc vreo tehnologie mai desteapta cu cine stie ce celule rezistente la asemenea voltaje.

Despre RAW-uri, nu stiu sa-ti spun, pentru ca folosesc asa ceva pe camere foto, nu pe jucariile de pe telefoane. Cand o sa ma apuc de fotografie pe telefon, o sa te anunt.

Legat de "pretul tot e sub mult iubitul", nu mai comentez, ca vad ca-ti sta Apple in gat.

P.S. Revin doar cu rugamintea de a inceta cu jignirile... ca de trolli sunt satul. Nu-ti plac opiniile mele despre un device si ti se pare ca sunt un plictisit dezinformat (mai bagai si chestia cu cersitul si era pachetul full), vezi ca ai acolo Ignore... sau sari peste posturile mele. Bafta!