Quote Originally Posted by MonkY View Post
Nu stiu cum poate denumi cineva telefon propriu Google cand e facut de HTC...
N-am putea spune si ca iPhone este, de fapt, un terminal marca Foxconn? Nu spunem, pentru ca designul exterior, specificatiile hardware si softul sunt comandate, lucrate, personalizate si verificate de Apple. La fel este si relatia dintre HTC si Google. Daca, in orice moment, sefii de la marketing ar decide ca e profitabil pentru piata chineza (sa spunem) ca terminalul Apple sa fie vandut ca Foxconn iPhone 7, ar face-o, la fel cum aceleasi minti luminate, dar din curtea Google, au decis ca firma este destul de puternica sa sustina un telefon brand propriu.

Cum experienta cu Motorola s-a dovedit groaznica pe partea vanzarii si marketarii telefoanelor (dar profitabila pe partea patentelor), era si normal sa exteriorizeze procesul de manufacturare al unui dispozitiv Google.

Revenind la dispozitivele propriu-zise, eu m-am indragostit. In ultima vreme am gandit ca este mai ok sa dau bani putini pe un telefon mid-range care sa ma satisfaca pentru un an, maxim, in loc sa dau de 4-5 ori mai mult pe un telefon premium, dar incep sa regret optiunea asta. Mai ales pe partea de service. Pixel XL imi e tare drag, dar ma tem sa nu dau de aceleasi probleme cu garantia pe care Apple, de bine de rau, le-a rezolvat. Vreau sa ma duc in service si sa primesc un telefon nou (daca sunt probleme care sa ceara asta) pe loc sau maxim in 2-3 zile. Vreau ca daca imi pica difuzorul si sunt in alta tara, sa ma duc la reprezentanta oficiala din acea tara si sa rezolv cu zambetul pe buze problema.

Nu stiu daca Google vor putea rezolva latura asta, dar daca vorbim de un telefon premium, vorbim si de servicii premium. Baietii au promis suport 24/7 si conditii speciale de service, iar daca ajung cu ele si in Romania, pe mine m-au convins. Orice, doar sa nu mai dau de Regenersis, cu garantie non-Apple.