Quote Originally Posted by 00prime View Post
dar are doar 4gb ram pentru OS si jocuri impreuna, asta inseamna ca o sa ruleze unele jocuri din generatia asta dar la rezolutii mici, 540p-720p
Cat de aiurea suna chestia asta. Daca are 4GB RAM nu poate rula in 1080p? Cine a zis asta? Asa, de fun... incearca sa-ti aduci aminte ca PS3 avea 512MB RAM (din care 256 erau pe placa video) si totusi au fost titluri in 1080p... Pana si generatia anterioara (Wii U) avea 2GB RAM si totusi rula majoritatea titlurilor in 1080p nativ - ba chiar multe din ele la 60FPS. Asa ca hai sa nu exageram.
Quote Originally Posted by 00prime View Post
are chip tegra de smartphone, e fail maxim
Culmea e ca am si eu un nVidia Shield TV... mai vechi, ce-i drept... dar pe care ma joc in 4K si mai stie si de HDR (si are doar 3GB RAM si pt. OS si pt. aplicatii/jocuri). Da, pe un amarat de chip tegra "de smartphone"... Pacat ca nu sunt titluri multe (aici nVidia n-a reusit sa-si atraga de partea sa developerii), dar asta nu pt. ca ar fi prea slaba.

Comparand cu Shield-ul de acum vreo 2 ani, eu unul ma gandesc ca nici Nintendo si nici nVidia n-au fost atat de varza incat sa nu scoata ceva OK pentru 2017 (avand in vedere ce nebunii fac altii cu CPU-urile si GPU-urile de mobile)...

Pe de alta parte, nici nu ma plateste Nintendo... si daca vin iar cu vreun ecran cu rezolutie de-acum 20 de ani, eu le zic adios! Dar chiar si asa n-o sa spun RIP, pentru ca ma uit la 3DS si inca ma minunez de cat de bine se vinde.

---------- Post added 20-10-2016 at 22:05 ----------

Din ce am gasit (surse complet nesigure insa, asa ca le puteti ignora):
CPU:
Four ARM Cortex-A57 cores, maximum 2 GHz
L2 cache, 2 MB
64-bit ARMv8
Crypto extension enabled

GPU:
NVIDIA second-generation Maxwell architecture
256 CUDA cores, maximum 1 GHz
1024 FLOPS/cycle
Texture: 16 pixels/cycle
Fill: 14.4 pixels/cycle

Main memory:
Capacity of 4 GB
Bandwidth: 25.6 GB/s

System Memory:
Capacity: 32 GB, Maximum transfer rate: 400 MB/s

Video Output
60 fps, at a maximum of 1920×1080 pixels
Or 30 fps at 3840×2160 pixels
Deci daca sunt adevarate, poate si 4K... chiar daca la maxim 30FPS...

Oricum, aici vorbim de Nintendo... cred ca motto-ul lor e "Specs don't matter. Games do!"