Ehh... am jucat si eu jocul putin astazi si deja am observat unele chestii pe care as vrea sa vi le impartasesc. Nu am jucat destul de mult astfel incat sa-mi pot crea o parere despre joc, dar pot sa zic un lucru, ce il stiati deja: singur e boring, multiplayer ( cu prietenii ) e mai fun. Din pacate, avand in vedere ca este tehnical test si ma joc folosind invite-ul lui @Hitman (caruia ii multumesc), am jucat singur, d-asta nu am stat prea mult. De asemenea vreau sa adaug faptul ca majoritatea lucrurilor pe care le spun probabil o sa fie reparate pana la lansare.

- Masinile, motocicletele, elicopterele, etc. nu iau damage. La ce ma refer este faptul ca poti sa te arunci cu masina de pe munte, sa te rostogolesti vreo 50 de metri si sa poti sa mergi linistit cu ea ca si cum ar fi noua, iar la motocicleta, practic stai lipit pe ea. Din ce am vazut doar gloantele le pot distruge.

- Eu l-am jucat pe PC, cu detaliile pe high, si pot spune ca jocul arata bine, nu am intampinat pop-in-uri sau alte bug-uri vizuale.

- Dar am intampinat un crash si un "game breaking bug". Sarisem, de fapt cazusem (nu poti sa sari), intre doua cutii si, ei bine, am ramas acolo, singurele optiuni pe care le aveam erau: a) sa arunc o grenada langa mine b) sa ies din joc. Am ales sa arunc grenada langa mine si sa mor, fix cand era stealth mission, si m-am teleportat mort pe cutii de unde a venit un coechipier A.I. si mi-a dat revive.

- Mapa este mare si pe ea pot fi gasite provizii carora le dai tag si vor fi trimise rebelilor, de asemena mai pot fi gasite, sa zicem, "random events". Adica atunci cand mergi pe strada, se poate intampla sa gasesti pe marginea drumului civili ce au sa fie executati de cei din cartelul Santa Balanca.

- Poti folosi drona pentru a descoperi inamici noi, aici vreau sa evidentiez STUPIDITATEA AI-ULUI. Cand am folosit drona m-am invartit pe langa ei, prin fata lor si nu reactionau, s-a intamplat doar atunci cand pur si simplu i-am bagat drona in fata unuia si atunci a realizat si el si a inceput sa traga. Problema este ca acest lucru nu apare doar la drone, ci si tie ca jucator. Poti sa joci si singur, nici nu ai nevoie de ceilalti coechipieri, doar sa-ti pui silencer, si cu un glont, nu conteaza unde il dai, omori orice inamic ce-ti iese in fata. Inca un lucru pe care l-am observat este ca atunci cand trageam cu sniper-ul fix in mijlocul spatelui unui inamic, ragdoll-ul lui se arunca brusc in dreapta, adica se arunca vreo 2 metri in aer. Si un lucru ce m-a enervat la maxim... NU EXISTA SISTEM DE COVER! Cand esti in first-person si te pui crouch dupa o piatra/cutie/ceva nu poti sa te apleci peste ea, in stanga ei, in dreapta ei, ci trebuie sa te ridici in picioare, acest lucru stricand complet stealth-ul.

- In joc exista un sistem de xp, cu care iti poti cumpara skill-uri pentru combat/drona/etc. XP primesti daca omori inamici, faci tag-uri la provizii si poti sa si pierzi xp sau chiar sa primesti un game over daca omori civili de prea multe ori.

- Exista si o customizare a caracterului la inceput, ii poti schimba sexul/capul/hainele/backpack-ul/tatuaje. Eu am reusit sa-l fac sa arate ca Big Boss.

- Povestea e meh.

In final as vrea sa spun ca jocul o sa va placa daca v-a placut si The Division, mie nu-mi plac ambele, pe asta totusi o sa-l mai joc weekend-ul asta sa vad totusi daca o sa-mi schimbe parerea, dar sincer, nu cred ca o sa poata, pentru ca pare genul de joc care este repetitiv.