Quote Originally Posted by Florix09 View Post
Si daca nu sunt din ploiesti..nu mi poti da si mie informatia legata de tehnica curatarii? Aparatul folosit..sau solutiile.. Te rog frumos

Trimis de pe al meu LG-H955 folosind Tapatalk
Folosesti aspirator cu injectie extractie. Daca nu ai unul si cu functie de injectie poti folosi un aspirator ce trage si lichide si folosesti un pulverizator. Solutii de spalare se gasesc pe toate drumurile.
Eu de exemplu am luat de la Leroy-Merlin solutia de spalat (este speciala in sensul ca nu face spuma ca sa strice aspiratorul, se dilueaza 250ml in 5l de apa, o sticla are 1l) iar de aspirator cu injectie extractie m-am imprumutat de la serviciu. Foloseste femeia de la curatenie ca sa curete mocheta.

Am folosit 750ml de detergent la Fabia mea dar la Loganul tatalui meu au intrat doar 250ml. Depinde cat te intinzi.

Poti incerca si fara aspirator, am facut asta cand am luat masina si au fost rezultate multumitoare: Vanish lichid pentru rufe colorate sau Biocarpet, diluate 1/4 si pulverizat cu o sticla din aceia pentru geamuri. Se foloseste o carpa de microfibra sau o perdea (interesul este ca scoate mizeria din tesatura si o retine), doar sa ai grija sa o si clatesti din cand in cand in apa curata.

MARE grija la plafon, solutiile de felul asta pot ataca adezivul cu care este lipit plafonul si sa cada. Pe plafon am dat doar cu solutie diluata de Vanish intr-o galetusa, am facut clabuci cu mana si am aplicat doar spuma pe plafon. Acesta nu trebuie umezit.

Sunt constatari proprii dar documentate, inainte sa le aplic, de pe forumuri.