wolfy imi pare rau pt. ce ai patit. Ca sa te simti mai bine iti spun povestea mea:

Am inceput cu o copie de DSE103 care m-a tinut 2 zile (1 baterie nu se incarca, una tinea 15 fumuri), sun pentru garantie la nenea de unde am cumparat-o, evident m-a flituit ca nu stiu eu sa o folosesc.
Am zis asta e, teapa, cumpar o RN4081, baterie ok, atomizorul moare imediat, cumpar atomizoare de rezerva, si cartuse ca cica nu e bine sa torni in atomizor ca se strica. O tona de bani cartusele. evident intr-o saptamana rad toate cartusele si 2 atomizoare. De vapori nu vorbesc ca nu prea erau.
Schimb modelul, 901, ca asa mi s-a spus. Evident nu era 901, nici RN4075 (arata la fel - dar asta am invatat mai tarziu), era o copie dupa RN4075 dar o copie infecta, la 250lei si scria si ca e originalul! Batut cu pumnii in piept! In 4 zile a decedat. Complet!
Bun, am avut ghinion, nu comand de afara ca dureaza mult, ma asigura cineva ca are la vanzare DSE801 adevarat. Cumpar, o baterie scoate fum din prima incarcare, atomizorul moare in 5 zile. Pretul evident peste copia de copie de 901...
Zic stop, nu mai cumpar de la noi ca ma lamurisem de "calitate", comand din UK, Super Mini. Pachet complet, 2 atomizoare, ce sa mai, nebunie. Probleme? Da, dar macar au fost draguti si mi-au schimbat componentele busite. Nu erau de vina, modelul era RN4075, cu atomizor fierbinte.
Nu-i nimic, cumpar de la noi un trabuc. Daca nici ala nu produce vapori... Evident ca nu! Inteleg ca trabucul e de pufait, dar nici chiar asa!
Numai pipa n-am incercat.

In disperare pentru ca cheltuisem deja peste 2000lei cu tigari, cartuse, lichid, contactez primul chinez pe ebay, pe vremea aia inca se mai vindeau tigari pe ebay si ii spun problema mea.
La care el foarte de treaba ma lamureste: Am originale, copii dupa originale si copii dupa copii
de la 10$ la 60$ pentru "acelasi" model.
Am iesit astfel mai ieftin si cu mai multe e-tigari adevarate cu care m-am lasat complet de fumat.


@Ktalin, eu am atomizor RN4081 original de 2 luni si-l folosesc fara burete, doar torn lichid in el. RN4081 este o ET foarte buna daca nu o folosesti cu cartus. Daca esti fumator inrait si le sudezi oricum nu te ajuta nici cartusul de 801, parerea mea. Nu e cazul sa improscam cu noroi un cod de tigara atata timp cat nu am testat decat copii ale acestora. Toate originalele sunt comparabile si bune dar se adreseaza unor utilizatori diferiti deoarece sunt diferente la temperatura atomizorului, capacitatea cartusului, puterea bateriei, sau chiar au cartus si atomizor intr-o singura piesa.

Nu e cazul sa ne certam nici pe cat lichid trebuie unui fost fumator pe zi. Fiecare fumeaza altfel.
Am zile cand personal sar de 5ml! (alternez low cu 0 e drept). In medie 3-4ml.
Sau ati uitat cum suna reclamele in Romania? O rezerva tine cat 20 pachete de tigari normale!

Nu are sens sa ne certam punct. Aburiti fericiti!