Single post: Flashlight Fanatics Club

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Flashlight Fanatics Club

    Cred ca sunt ani buni de cand vreau sa deschid un mic colt de forum care sa fie dedicat "lanternistilor". Am tot amanat acest pas pentru vremuri mai bune, dar gata, nu se mai poate amana! Trece timpul, barba creste, e prea mult intuneric... asadar si prin urmare pasesc incet spre podium si ma destainuesc:
    "Hi. My name is Daniel and i'm a flashlightoholic!"
    Stiu, multi vor bufni in ras cand se vor intreba ce fel de nebunie mai e si asta? Hobby cu lanterne? WTH? Right? Ei bine, mi s-a mai spus ca sunt nebun cu consolele, nebun cu pestii, nebun cu figurinele, gadgeturile, calculatoarele si altele... so why not this? Probabil e genul de hobby care in cazul astora mai "batrani" ni se trage de pe vremea comunistilor, cand toti eram pregatiti de taierea zilnica a curentului si prin urmare ne confectionam diverse "lanterne" alimentate de super-bateriile patrate de 4.5V.

    Vremurile au trecut insa si am ajuns la minunatii care reusesc sa sara de 10.000 lumeni cu niste acumulatori cat degetele unei maini. LED-ul a fost inventia care a dus totul la un nou nivel. Avem azi LED-uri atat de eficiente incat un "amarat" de acumulator 18650, pe o intensitate decenta pentru a-ti lumina o camera, pot tine fara probleme chiar luni intregi!

    So, let the games begin! Vreau sa va destainuiti aici, sa ne spuneti daca suferiti de boala asta grea... sa ne spuneti ce lanterne folositi, ce LED-uri, ce acumulatori, ce incarcatoare. Si bineinteles sa postati aici recomandari si sfaturi in privinta achizitiilor. Eu voi incerca in cateva zile sa caut colectia mea mica (raspandita prin casa), sa fac ceva poze... si sa va impartasesc cateva impresii.

    Trebuie sa recunosc insa ca o mare perioada de timp am fost fan Led Lenser... insa in ultima vreme consider ca au ramas foarte rau in urma (preturile sunt tot acolo sus). Am trecut prin perioada Maglite insa recent insa am inceput sa cochetez cu Olight, Nitecore, Acebeam, Manker, Fenix & Co. Bine, de ce sa mint... m-am distrat si cu "bombele" Ultrafire.

    Eu sunt atras in special de floodlights, mai ales ca nu imi place vanatoarea sau asa numitele lanterne "tactice" sau "throwers", capabile sa sara si de 1Km. Ceea ce folosesc eu in general trebuie sa imi lumineze cat mai mult in fata si sa bata la o distanta decenta (eu as zice 2-300m). In momentul de fata favorita mea ar fi Olight SR Mini Intimidator II, urmata de Manker MK34 (aici ramane sa ma decid, intrucat lumina neutra data de Nichia 219b nu ma atrage prea mult - trebuie sa testez si varianta cu Cree XPG3).

    Ambele sunt niste monstrii de flood, ambele folosesc 3 x 18650 (atentie insa, MK34 fiind mult mai mica, nu accepta acumulatori cu protectie), ambele sar de 3000 lumeni (ceea ce consider eu ca ar fi o cifra decenta in ziua de azi). Din pacate, tehnologia actuala nu le permite niciuneia sa stea mult in modul turbo. Sunt foarte multi producatori care nu mentioneaza acest lucru (as spune ca unii chiar il ascund) si de multe ori te trezesti cu o lanterna de 6500 lumeni care de fapt dupa 2 minute devine una de 2500 lumeni. Este si normal, si vina nu este nici a LED-urilor, nici a acumulatorilor, ci a problemei de racire. In pachete atat de mici (unii le spun "soda cans") e practic imposibil sa disipi atat de multa caldura in timp scurt. Si producatorii, din ce in ce mai constienti as zice (exceptie chinezii care ignora legile fizicii), folosesc masuri de siguranta pentru a preveni fie arsuri la utilizator, fie topirea componentelor prin lanterne.

    Deci, incep acest mic thread prin a va recomanda ca la o lanterna mica (pentru mine mica inseamna pana in 12cm si sub 500g) sa verificati timpul maxim de functionare la luminozitate maxima. Unii specifica (mai nou chiar si Olight), altii nu. Daca va pot ajuta eu, puneti aici intrebari si cautam sa vedem ce model va intereseaza. Desigur, nu e cazul pentru cele care sunt la 1000 lumeni sau mai jos (desi in cazul EDC-urilor si a lanternelor mini, chiar si 1000 lumeni sunt prea multi si se supraincalzesc).

    Gata, cu vorba lunga! Hai sa vad daca mai e vreun flashlight fanatic pe-aici!
    Attached Images Attached Images monky_flashlights.jpg