Single post: Flashlight Fanatics Club

  1. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Nu mă pricep, dar pare un preț ok
    Din pacate, indiferent de pret, Led Lenser a uitat ca suntem in 2016. P14.2 face parte din gama lor cea mai vanduta - P (am si eu P7.2 si P5 daca nu ma insel)... insa, a ramas mult in urma. Sa vii cu 350 lumeni pe o astfel de lanterna, e un pic hilar... mai ales cand vezi ca la altii la acelasi pret (sau mai mic) iei lanterne de 1000 lumeni, de 3 ori mai mici, de 5 ori mai usoare. Sa nu mai spunem ca n-o sa inteleg niciodata de ce Led Lenser refuza cu desavarsire sa isi faca propriile lanterne capabile sa stea in "fund". Asta pt. ca la ei mai toate lanternele au butonul usor sferic, fix cat sa nu poti aseza o lanterna altfel decat cu lumina in jos. Si asta e un mare downside, pentru ca nu o poti folosi ca pe o "lumanare".

    Eu o astfel de lanterna nu as recomanda-o decat cuiva care cauta neaparat o "zoomable", Led Lenser fiind printre putinii care inca mai fac modele la care se poate ajusta focusul. Sau o pot recomanda celor care vor o lanterna ce foloseste AA-uri. A nu se intelege gresit. Lanternele lor sunt construite impecabil. Vin cu holstere si tot ce trebuie. Le lipseste insa fix ceea ce cauta majoritatea la o lanterna: puterea! Si cateva chestii de bun simt... de exemplu la Led Lenser pentru a sta in acel mod Turbo (350lm), te forteaza sa tii apasat butonul, ceea ce mi se pare de-a dreptul jenant.

    Si ca sa nu creada cineva ca spun prostii, hai sa o comparam cu o lanterna de la concurenta: Olight S2 Baton.

    Led Lenser P7.2
    Length 197 mm, Head Diameter 47 mm, Weight 350 g
    Olight S2 Baton
    Length 103 mm, Head Diameter 23 mm, Weight 50.5 g

    Led Lenser P7.2
    Maximum output: 350lm
    Olight S2 Baton
    Maximum output: 950lm

    Led Lenser P7.2
    Baterie: AA
    Olight S2 Baton
    Baterie: 18650

    Led Lenser P7.2
    Nu poate sta in "fund". Pentru maximul de putere, trebuie tinut apasat butonul!
    Olight S2 Baton
    Nu doar ca poate sta in "fund", dar este chiar magnetic si are clips pentru a fi agatat oriunde. Maximul de putere se activeaza prin dublu-click.

    Led Lenser P7.2
    Costa 47 lire pe Amazon.co.uk dar in mod normal este 69.95 lire: https://www.amazon.co.uk/Ledlenser-P...dp/B00HH5507E/.
    Olight S2 Baton
    Costa 41.95 lire in mod normal (a fost 22 lire de Black Friday): https://www.amazon.co.uk/S2-Baton-Fl...dp/B01A0BL4A8/

    O sa pun si o poza comparativa pentru a va face o idee mai buna de diferente. Avand si datele de mai sus, concluzia o trageti singuri.
    Attached Images Attached Images ledlenser_vs_olight_cr.jpg