Quote Originally Posted by MonkY View Post
Ma scuzati, dar eu cand aud asta cu formatare HDD si reinstalare OS, ma iau cu mainile de cap. Intr-adevar, e o metoda simpla (relativ, mai ales daca vrei sa pui si toate driverele si update-urile la zi), dar la naiba, problema poate fi din n cauze in afara Windows-ului!

Sfatul meu e sa incerci sa afli de unde e problema. Asa ca, inainte de toate, iti recomand sa verifici informatiile despre hardware-ul tau. De exp. cu CrystalDiskInfo poti vedea daca ai cumva BAD-uri sau alte probleme pe HDD/SDD. Cu Prime poti face niste stress test-uri ca sa poti replica usor problema. Daca nu ai BAD-uri si treci si de Prime cu load la maxim pe CPU/RAM, atunci incearca un FurMark cu care poti face stress test pe GPU. Daca nici asa nu se repeta problema, atunci iti recomand un MemTest cu care sa-ti poti verifica RAM-ul. Toate acestea e bine sa le faci aruncand un ochi peste AIDA64. Din pacate, daca toate cele de mai sus sunt freeware, AIDA64 e shareware (insa cred ca e suficient ca sa-ti faci treaba). E de baza pentru a vedea ce temperaturi ai, cum stai cu voltajele (asa vezi daca iti tine sursa sau nu)...

Daca toate acestea sunt OK, atunci treci la software. Si inainte de reinstalare iti recomand sa arunci o privire prin Event Viewer-ul din Windows, sa mai te uiti prin .log-uri. Eventual o reinstalare/update la drivere (chipset placa de baza, placa video, lan, ahci, usb, etc.).

Bafta si suntem prin zona in caz ca mai ai nevoie de ceva!
Monky, formatarea e cea mai rapida optiune (maxim o ora cu tot cu drivere si programe de baza, daca ai SSD), si de multe ori cea mai frecventa cauza a problemelor, de aceea mi se pare si normal sa incepi cu ea. Ce spui tu acolo, despre a incerca sa repeti problema si sa te uiti prin log-uri, sunt deja chestii mai complicate si care necesita mai mult timp, deci nu vad de ce sa nu le lasi la final, mai ales ca el nu are un calculator batran de 15 ani ca sa se astepte la probleme hardware inaintea celor de Windows.

OP, daca nu se rezolva cu o formatare, vorbim de o problema hardware, iar sugestiile lui Monky sunt foarte valoroase.