Ai dreptate in ceeace priveste contopirea diferitelor genuri de jocuri in zilele noastre. In anii '98 - 02' seria Baldur's Gate, Planescape Torment, Icewind Dale erau considerate RPG-uri pur sange iar jocurile care semanau cu Witcher, Dragon Age si Mass Effect au fost Action-Adventure. Daca-ti aduci aminte, la un moment dat anumite genuri ca Adventure erau pe cale de disparitie si RPG era de nisa, asa ca aceste genuri au evoluat! Asa a devenit RPG seria Witcher si restul jocurilor mai sus amintite, sunt exact asa cum ai zis, action adventure cu elemete RPG.

Cand vine vorba despre jocul Witcher 3, nu pot sa fiu obiectiv fiindca ador toata seria, am citit cartile, am terminat de mai multe ori jocurile si sunt innebunit dupa lore, personaje, univers. Daca totusi m-ar pune cineva sa aleg dintre aceste "RPG-uri" moderne, tot the Witcher 3 mi se pare ce cel mai bun, cu o poveste superba, personaje foarte bine conturate si un univers interesant. Am inteles faptul ca din punct de vedere al gameplayului tie nu-ti place ceeace ofera acest joc dar RPG-urile niciodata nu au fost catalogate dupa acest aspect.
Daca vorbim de replay value, si aici iti dau dreptate, dar nu pot considera acest lucru un impediment. Jocul se bazeaza pe carti si pe seriile precedente, orientarea si firea caracterului deja au fost batute in cuie. Inainte sa apara jocul, era la moda ca RPG-urile sa aiba optiuni cu tenta homosexuala si chiar a iesit un mic scandal mediatic pe motivul ca developerul nu a vrut sa se conformeze cu "standardele" Bioware. Chiar el a confirmat ca jocurile sunt o continuare a cartilor si nu au cum sa-l faca pe personajul principal altfel decat era descris de autor.