Hai sa lasam discutia despre ceasul respectiv. Ceasul nu a costat 2000 ci aproape 1000, l-am luat pentru ca mi-a placut si am prins si un discount. Eu personal nu as lua un Omega din 98 cu 2000, cand poti lua un Omega din 2016 cu 3000 ( cine are de dat 2000 pe un ceas mai gaseste 1000). Omega nu este un brand a carui valoare creste sau macar ramane constanta cu trecerea tipului, nu e in aceiasi liga cu Audemars, Patek, Rolex, Vacheron, Blancpain, Hublot pe care le poti considera investitii.
Omega a avut parte de foarte multa publicitate de-a lungul anilor in special din partea lui 007 si prin faptul ca a fost folosit in spatiu. Au avut si inovatii, in anii 70, au construit unul din cele mai precise mecanisme cu quartz la acea data si construit "in house", cu toate astea in anii 80 Swatch Group luat hotararea ca toate ceasurile Omega sa aiba mecanisme ETA, abia prin 2007-2008 sau in perioada aia cei de la Omega au reinceput sa produca mecanisme "in house". Si ca sa folosesc cuvintele tale un "iubitor de ceasuri" din lumea asta ar prefera un Omega mai nou pentru ca are un mecanism Omega facut "in house" decat unul de prin anii 90 cu mecanism ETA.
Sunt multe ceasuri care nu sunt asa de cunoscute si sunt niste ceasuri foarte bune, spre exemplu Oris, ca si finisaje este la fel ca si Omega, dar Omega este mult mai cunoscut.
Eu imi doresc un Seamaster Planet Ocean, dar deocamdata visez la el.