Iarta-ma, dar nu pot fi de acord cu afirmatia referitoare la guv Ponta. Sa nu uitam totusi ca excedentul bugetar s-a datorat taierii investitiilor bugetare, care dupa mine, este cea mai proasta decizie a unui guvern. Daca executia bugetului inseamna colectarea veniturilor pt a plati salarii si pensii, sa ma iertati, dar ne indreptam rapid catre faliment.
Sa nu uitam deciziile guv ponta de a muta fonduri de la investii la bugetele locale, care s-au transformat peste noapte in bani pt partid.
Nu, imi pare rau, dar guvernul Ponta nu este nici pe departe unul prolific si competent.

In primul rand avem nevoie de transparenta completa in executia bugetara si asupra modului in care sunt cheltuiti banii. Ori asta este ultimul lucru pe care il face PSD (si nu numai - si PDL, si PNL). Ori tocmai asta incepuse Ciolos si era un pas important.
In al doilea rand avem nevoie urgent de investitii masive in mai multe sectoare - invatamant, sanatate, aparare, infrastructura, etc. dar daca astea se fac intr-un mod netransparent, sa fiti siguri ca mare parte din bani vor fi sifonati catre partide si alte grupuri de interese.

Discutia cu salariile bugetarilor este si nu este adevarata. Da, este nevoie ca oamenii valorosi sa fie bine platiti, dar in lipsa unui sistem de masurare a performantei, nu se va intampla acest lucru. Ori, sindicatele resping cu toata puterea acest lucru. Bani exista in sistem, poate nu suficienti, dar destui sa fie mai bine. Si in sanatate si in invatamant majoritatea ( cu fff putine exceptii) s-au complacut in situatie. Toata lumea stie ca se fura, toti stiu cine se afla la butoane in fiecare institutie, dar nimeni nu zice nimic, nimeni nu face scandal, nu face o reclamatie. Cred ca daca oamenii din sistem ar fi vigilenti, lucrurile ar sta altfel...
Pana una-alta, statistica zice ca salariul mediu la stat este mult peste salariul mediu la privat, iar asta spune multe. Da stiu, ca la privat se plateste cu min pe economie, ca sunt multi muncitori la banda, etc...dar tot nu dau calculele. La stat nu e ca la privat - pe langa salariul de incadrare ai sporuri, si sporuri, si sporuri, de care nu vorbeste nimeni, sporuride performanta in institutii si organizatii care nu au fost nicioadata nici macar in pericol de a fi performante, sporuri, prime, al 13-lea salar, tichte de vacanta, tichete cadou, spor de craciun, spor de pasti, prima de porc, prima de dracu' mai stie ce... Pai pana cand!

---------- Post added 12-01-2017 at 18:23 ----------

Oricine a avut contact cu proiectele pe fondurile europene stie cum merg lucrurile. Proiectele depuse au un ciclu de inchidere de min 1 an. Cu alte cuvinte proiecte depuse in 2015 urmau sa se intample in 2016, cu conditia sa fie eligibile si sa fie acceptate. cum ziceam mai sus, guv Ponta a taiat complet investitile, inclusiv pe proiectele cu cofinantare europeana - asta inseamna ca daca statul roman nu-si respecta angajamentele, nici UE n-o va face...pt ca nu sunt prosti!
Dar astea sunt amanunte...