L-am terminat si eu acum ceva timp, mai am doar trofeele cu level 10 cooking si fishing pentru platina. Din cate am inteles cam jumatate din poveste a fost taiata pentru ca jocul sa poata fi lansat in 2016. Se observa oricum ca in majoritatea trailerelor care contin parti din story este total altceva fata de ce e in joc, plus un developer care a spus ca s-a macelarit masiv povestea, mai multe detalii aici (some guy leaked FFXV's story six months ago | up: newer 4chan stuff as of Dec 9th - NeoGAF).

Pe mine personal m-au deranjat urmatoarele:
- au abordat o poveste mai "childish", probabil ca sa acopere o zona demografica mai mare;
- au eliminat toate scenele cu Luna pe care l-au aratat in trailere, ca nu da bine la critici daca prezinti un personaj abuzat, de gen feminin. De faptul ca au inlcuit-o pe Stella din Versus XIII nici nu mai zic;
- desi lupta cu Leviathan a fost superba, nici nu se apropie de ce au aratat in trailere, au taiat mare parte si din asta;
- ultimul boss trebuia sa aiba un demon form, taiat bineinteles;
- dupa ce ani de zile ne-au aratat trailere din Versus XIII cu invazia din Insomnia, au decis sa o taie complet si sa faca un film;
- faptul ca trebuie sa vezi Kingsglaive ca sa poti juca jocul, film destul de slab, cel putin personajele parca sunt luate din tiparele filmelor recente cu supereroi, personaje care au cate o duma de spus de fiecare data cand se intesifica actiunea si cu atitutine tip Steven Segal;
- traducerea in engleza bate campii in multe locuri;
- zone mari scoase din joc:

Se poate observa ce frumos au taiat ei tot Niflheim-ul si ne-au lasat sa-l vedem doar prin fereastra din tren;
- Tenebrae trebuia sa fie explorabil, dar a fost scos din schema si el;
- voice acting-ul in engleza e cel putin deplorabil, dar era de asteptat, eu unul nu am vazut un JRPG cu english voice acting decent.

Ok, acum lucrurile care mi-au placut:
- au inclus japanese voice acting, un plus enorm pentru mine, daca ar fi facut asta si cu FF XIII as fi fost multumit;
- boss fights care iti dau un feeling aparte;
- fighting system-ul, aici n-am nici o obiectie, macar asta a fost facut calumea;
- povestea, care la inceput nu e cine stie ce, incepe sa fie chiar faina dupa ce parasesti Lucis-ul, incepanad cu Altissia, calatoria cu trenul spre Gralea si pana la sfarsitul jocului. Desi povestea are lipsuri majore, pe mine a reusit sa ma emotioneze la sfarsit;
- soundtrack genial, ceva de asteptat de la Yoko Shimomura;
- summon-urile.

Daca nu iau in considerare cat de haotic a fost dezvoltat jocul, de la mine are 9.5/10 si se afla in top 3 jocuri din generatia asta, peste el fiind Dark Souls III, iar Bloodborne pe primul loc. Dar repet, putea fi un joc mult mai bun. Sper totusi ca Square Enix sa nu o dea in bara asa si cu Kingdom Hearts III sau cu Final Fantasy VII Remake.