Single post: Threadul maniacilor de cafea, espresso, cappuccino, ceai

  1. #209 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Pot sa intru si eu in club? Sunt "beginner" in lucrurile astea. Pot sa zic ca abia la 22 de ani (nu cred ca are vreo importanta) am inceput sa consum cafele, cappucino si restul de sortimente. Spre surprinderea mea, chiar imi plac (mai putin cafelele). Ma tot uitam de ceva vreme la cateva aparate dar cum sunt mai zgarcit de fel, le ocoleam. Pana la urma mi-a cumparata sora-mea una de ziua mea. Un Nescafe Dolce Gusto Piccolo.

    A venit la pachet cu urmatoarele: Nesquick, Galao, Ristretto Ardenza si Buondi. Restul sunt cumparate separat.

    Pana acuma e ok, m-am obisnuit cu "manualul". Singurele care nu imi ies sunt latte macchiato si cafeaua cu lapte. Chiar daca scrie pe fiecare cutie la cati ml trebuie, imi iese apa chioara sau prea amara. Mi-am luat si o cana grada ca sa stiu cand sa il opresc.
    Nesquick, chococino si cappuccino sunt perfecte. Problema e ca pana acuma, latte macchiato e preferatul meu...

    Pacat ca nu sunt foarte multe sortimente (e corect asa?).


    P.S: Am citit postul de pe prima pagina a lui MonkY despre Piccolo si marele minus la Dolce Gusto.
    Attached Images Attached Images 20170126_145730.jpg