Single post: Threadul maniacilor de cafea, espresso, cappuccino, ceai

  1. #212 SP
    Admin MonkY's Avatar
    M-ai zapacit tudyniuz cu "Tassimo mi s-au parut mizerabile". Poti sa-mi spui si mie te rog ce fel de Tassimo ai testat? Ma refer la aparat si la capsule. Nu de alta, dar sunt sute de tipuri de cafea, ceai, ciocolate, n aparate, etc... Da, normal ca nu se compara cu cafeaua proaspat macinata - nici-un aparat cu capsule sau pad-uri nu o va face (si nici nu cred ca e vreunul care se lauda cu asta). Asa am baut si eu de la un Franke (parca Evolution ii zicea - un aparat de vreo 25.000 Euro) si nu mi-a placut cafeaua facuta. Dar de aici si pana la a posta peste tot ca Franke face cafea mizerabila, e cale lunga. Mai bine spun ca nu mi-a placut mie... ceea ce iti recomand si tie. Mai uita-te si tu pe review-uri, intreaba-te de ce mai toti marii producatori de cafea buna fac capsule si pentru Tassimo (in timp ce pt. altii nu)... Sau nah, cand mai iau specialitati, te invit pe la mine... Eu am mai zis-o: am facut de n ori teste si cel mai mare succes cand am avut invitati a fost la Tassimo. Si eu si sotia il folosim zilnic de ani buni (bine, ea mai mult pt. ceaiuri si alte prostioare gen ciocolata calda) si in toti anii astia, nu am gasit ceva mai bun care sa-l inlocuiasca. Cel putin pe gustul meu.

    In alta ordine de idei, am uitat sa va spun ca acum un an, fiind cu constructia casei, m-am gandit la o metoda prin care sa mai scad costurile (si totusi sa iasa o cafea cel putin decenta)... iar Tassimo ma cam rupea la bani - ma refer aici la situatia in care faceam vreo 50 de cafele pe zi (pentru constructor, muncitori and stuff like that). Prin urmare, cum nu aveam chef sa iau ceva manual, sa rasnesc/fierb cafea sau mai stiu eu ce, am ales un sistem de pad-uri (care in Germania erau foarte la moda, alaturi de Tassimo, desigur). Mai exact am luat un Philips Senseo. Face 2 cafele odata, e suficient de rapid si de usor de folosit... ba chiar exista un Coffeeduck Pad pentru Senseo, in caz ca vreti sa folositi direct cafea clasica. Face o cafea foarte OK, cremoasa as putea spune (si cu spuma pe masura) si la fel, sunt pad-uri facute de mai toti marii producatori (inclusiv Lavazza). Ba chiar exista paduri duble, ca si la Tassimo. Eu am luat varianta Quadrante, pt. ca mi-a placut cum arata. Singura problema e ca in Romania nu prea gasesc pad-uri, dar thx God for ebay/amazon.

    Atat la Tassimo cat si Senseo n-am ce sa reprosez... dar nah, fiecare cu gusturile sale.
    Attached Images Attached Images philips_senseo_hd7863_60-rtp.jpg