Man, gusturile nu se discuta. Din cate cafele am baut, cele mai bune au fost mereu cele din aparatele serioase care folosesc boabe, le macina pe loc si printr-o magie devin lichid in cana. Fara discutie, sunt cele mai bune, au o alta aroma si un gust mai pregnant. Insa in viata de zi cu zi nu ai timp, chef sau nervi sa stai 3 minute dupa o cafea, iar atunci arunci o capsula intr-un aparat dinasta si iti vezi de treaba. Iar cafeaua venita dintr-o capsula trebuie sa indeplineasca o singura conditie pentru mine: sa nu necesite adaosuri, sa o poti bea direct. Daca nu bag capsula si iese cafeaua si incep sa o beau, pentru mine e fail. Daca trebuie sa pun eu zahar, miere, lapte, scortisoara, etc, deja pierd vreo 2-3 minute facand cafeaua, caz in care mai bine ma uit la cele cu boabe.

Iar de Tassimo, am inteles, le folosesti de ani de zile si iti plac. Foarte bine. Mie nu imi plac deloc. Tot ce am incercat eu de la Tassimo a fost o porcarie. Incepand cu cele "tari" sau capuccino nu stiu de care, etc. Le stiu exact cum arata si iti promit ca revin si iti spun si capsulele si aparatul folosit. Aparatul e acum pe la bunici si nu stiu cand ajung pe acolo. Dar voi reveni si iti spun exact ce am incercat si nu mi-a placut. Am prieteni care nu suporta Dolce Gusto si vor doar Nespresso, unii de figuri iar altii de gust. Habar n-am, eu am gasit ceva ce e ok pentru mine pe care il mai alterez si cu Nespresso din cand in cand ca sa nu ma plictisesc.