Hai sa ma bag si eu in discutie, dupa cum spunea si tudyniuz cea mai buna cafea este cea facuta din boabe proaspat macinate. Nici un aparat cu capsule nu va oferi aceiasi aroma si consistenta ca o cafea facuta la espressor din boabe proaspat macinate. Apoi depinde si soiul de cafea, arabica este considerat cel mai bun soi de cafea, este si cel mai greu de cultivat, apoi urmeaza columbia, robusta si celelalte soiuri.
Dupa mine cea mai buna cafea este cea de la Julius Meinl apoi Segafredo, Illy si ce sortimente sunt prin comert. Pentru a mentine aroma cafelei boabele ar trebui tinute intr-un recipient ermetic si la o temperatura apropiata de 0 grade.
O cafea buna ar trebui servita fara zahar si lapte si asta nu pentru ca esti mare hipster si o arzi tu modern ca nu bei cafeaua cu zahar dar zaharul si laptele iau ca sa zic asa din aroma cafelei, pe langa asta o cafea scurta este mult mai aromata, sanatoasa si are o consistenta mai pronuntata decat o cafea lunga.

Eu nu sunt bautor de cafea, imi place sa savurez o cafea si beau cafea cam de de doua ori pe saptamana.

Dintre aparatele cu capsule singurele care le-am folosit sunt cele de la Tchibo si de la Nespresso, cu un mic + pentru Tchibo.
Ca si espresoare semiautomate ( cele la care dozezi tu cafeaua si o faci singur) printre cele mai bune sunt Lelit sau Miele asta daca te gandesti cum sa cheltui cateva zeci de mii de lei si nu stii pe ce sa ii spargi.