Eu cred ca la 8000 RON poti sa faci sistem cu 1080 si 7700k cu racire AIO apa daca te chinui un pic incerca si tu sa cauti preturi pe price.ro sa nu te duci blindly la primul magazin, daca as fi in locul tau eu m-as uita si pe amazon, de obicei au reduceri de 20-30 EU cel putin cand iei placa +procesor + memorie, evident trebuie sa faci ceva compromisuri, ia-ti o tastatura si un mouse ieftine momentan, acest componente sunt super simplu de upgradat si in 1-2-3 luni poti sa iti iei tu ceva mai bun, eu personal n-as da mai mult de 100 EU pe acest kit, si asta ar include o tastatura mecanica si un mouse brand cu fir, evita pe cat se poate wireless, mai ales pentru jocuri, la productivitate e ok.

later edit:

M-am jucat acum pe un shop si a iesit 8100 RON cu GTX 1080, 7700k, racire apa aio - insa fara tastatura si mouse, iar la stocare am ales un SSD de 500 GB in locul solutiei ssd + hdd si asta in conditiile in care am ales toate componentele din aceelasi loc deci solutia lenesului . Probabil ca se poate obtine cel putin 2-300 RON care inseamna (un hdd de 2 TB, sau un kit mouse + tastatura mai slabutze) daca se face selectia din magazine diferite.

Sincer mie unul imi lipsesc magazinele fizice, in ziua de azi trebuie sa te bazezi pe transport, care poate costa un pic extra.

Repet, nici solutia amazon nu e cea mai proasta, sunt sigur ca la 1800 EU (more or less cat ai tu de dat) poti faca un sistem mega jmecher, naibi e 1600 EU un laptop cu GTX1070 .. si ala vine cu monitor si licenta de windows pe langa faptul ca, in general, componentele de laptop sunt mult mai scumpe decat cele de desktop -> https://www.amazon.de/GL502VS-FY045T...tebook+gtx1070 daca ai deja monitor, iei laptopul cu 1700, iei un mouse + tastatura de 100 EU, legi laptopul la monitorul existent si BAM .. ai un sistem super pe care il poti si cara de colo-colo, nu ocupa spatiu, nu consuma mult ... etc