Incepem cu carcasa, HAF Xb Evo de la Cooler Master - am cautat o carcasa mica si sexi care sa aibe montura orizontala
Pentru MB - am gasit minunea asta, e superba















Demential sistemul cu 2 drive-uri hot-swap



Vine cu 2 ventilatoare frontale, din pacate nu sunt PWM asa ca a trebuit sa le scot



Urmeaza sursa, Corsair CX750m - desi nu e full modulara e perfecta pentru un build mediu





Cam asta contine pachetul de accesorii



Foarte usor de montat in cage-ul carcase (modular)



A 3-a pe lista, racirea CPU, am mers tot pe Corsair H100i v2 pentru ca e un AIO fiabil si foarte bine balansat (2 ventilatoare cu presiune statica mare si un radiator de 240) aproape perfect pentru microatx-ul ales



Pachet de accesorii grneros atat pentru solutiile Intel cat si AMD



Urmatoare componenta (de fapt sunt mai multe) placa de baza, procesor si ram, am ales H270 in detrimetul z270, motivul principal a fost pretul, chiar nu am vrut sa cheltui prea mult si adta era cea mai ieftina placa de baza de pe oferta insa nu e cea mai proasta, o placa din seria "Fatal1ty" cu un bios generos in optiuni, slot PCI ranforsat, insoltita de codecurile Creative si o placa de retea intel gigaethernet, procesorul a fost "default" il aveam deja 6700k, cu delid si liquid ultra intre die si ihs, iar ramul a fost o solutie de compromis fiind singurul in stock la momentul achzitiei.





Pachetul de accesorii inclus



Instalarea procesorului fara probleme (dupa delid si relid) - plus raiserele si backplate-ul de la H100



Montura pe supportul metalic detasabil al carcase



Pas foarte important in build - shieldul placii de baza



Montura placii in carcasa a decurs fara probleme, desi as fi vrut sa am un pic mai mult spatiu intre MB si partea frontala a carcasei. Cablurile de la sursa au fost routate intre cele 2 cage-uri din partea frontala.



Pasul urmator a constat in montarea radiatorului in partea frontala a carcase cu cele 2 ventilatoare in mod "push" ( impingand aerul din exterior spre interiorul carcase)





Montatul pompei si al blocui de cupru este banala, deoarece avem deja stand urile backplateului (4 suruburi si s-a rezolvat) mare atentie nu trebuiesc stranse cu surubelnita ci doar cu mana, de asemeni nu uitati sa conectati headerul pompei, in cazul nostru la un connectoe pwm dedicat al placii de baza. (Cele 2 ventilatoare se pot conecta la headere de pe placa de baza sau la headerele pompei, dupa preferinta)



Memoria, dupa cum am zis nu e deloc cea mai buna alegere, insa e suficienta pentru buildul meu, montata in sloturile de aceeasi culoare ( pentru a beneficia de dual channel)



Dupa montarea tuturor componentelor si connectorilor, un pic de cable management u strica



Ultima componenta in sistem este placa video



Continul cam spartan al cutiei voluminoase



Montura radiatorului pe carcasa tot in sistem push, de data aceasta impingand aerul din carcasa spre exterior



Montarea celor 3 panouri




Si configuratia finala